pergole

Pergole tarasowe należą do najczęściej wybieranych konstrukcji ogrodowych. Są bardzo popularne i dużo wskazuje na to, że w następnych latach i popularność będzie tylko rosła. To zasługa ich wyjątkowych cech użytkowych oraz świetnego wyglądu. Warto podkreślić, że pergole można z powodzeniem łączyć z elementami roślinnymi, by wprowadzić jeszcze większą harmonię do ogrodu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wykorzystaj pergolę jako podporę dla pnączy

Jednym ze sposobów na wprowadzenie zielonego klimatu na tarasie jest wykorzystanie pergoli jako podpory dla pnączy. To o tyle ciekawe rozwiązanie, że pozwala na stworzenie zielonych ścian, które chronią przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami, a przy okazji pozwalają na stworzenie bardzo bajkowego klimatu. Przede wszystkim zwróć uwagę na winorośle. To piękne i bujne rośliny, które rozwijają się w dość krótkim czasie. Ciekawym wyborem mogą też być powojniki, które są delikatne i tworzą piękne kaskady kwiatów. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu romantycznego klimatu. Jeśli jednak nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na pielęgnacji roślin, to wybierz bluszcze. Są gęste, bardzo szybko rosną i nie wymagają zbyt wiele uwagi.

Utwórz pionowe ogrody na pergoli

Pergola może być również idealnym miejscem do stworzenia pionowych ogrodów, które pozwolą Ci najwydajniej zagospodarować dostępne miejsce. Dzięki nim na pewno Twój taras będzie prezentował się spektakularnie. Jest na to kilka sposobów. Możesz zdecydować się na zamontowanie półek, na których umieścisz doniczki z kwiatami lub też wykorzystać specjalne uchwyty, które pasują do niektórych modeli pergoli. W takiej aranżacji warto wybierać różne gatunki kwiatów, by uzyskać barwny efekt. Możesz też zdecydować się na wieszane doniczki, które będą umożliwiały opadanie roślin z góry. Ciekawym wyjściem są również modułowe panele roślinne, które można przymocować do pergoli.

Przeczytaj także: https://abuya.pl/czy-z-pergoli-tarasowej-mozna-korzystac-przez-caly-rok/

Dobierz rośliny do warunków na tarasie

Bardzo ważny aspektem jest wybieranie odpowiednich gatunków roślin do uprawy na pergoli tarasowej. Przede wszystkim, warto wziąć pod uwagę warunki panujące na tarasie, bo to od nich będzie zależało, czy roślina się utrzyma i będzie prawidłowo rozwijała. Na początek upewnij się, że rośliny wybrane do uprawy na pergoli są dostosowane do poziomu nasłonecznienia na tarasie. Niektóre rośliny preferują pełne słońce, podczas gdy inne lepiej rosną w cieniu lub półcieniu. Zwróć też uwagę na wymagania dotyczące wilgotności gleby przez wybrane rośliny. Czasami duży wpływ ma także jej kwasowość. Jeśli nie chcesz co roku zmieniać aranżacji, to powinieneś też szukać roślin wieloletnich.

Jeżeli poszukujesz pergol tarasowych, które łączą elegancję z wytrzymałością, tworząc przestrzeń idealną do wypoczynku i spotkań, to sprawdź naszą ofertę – pergole tarasowe od SURMA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]