Polacy zabijają się o mieszkania z balkonami

0
1618

Czym kierujemy się przy wyborze mieszkania? Jeżeli wierzyć badaniom, najważniejsza jest dla nas lokalizacja oraz cena. Niemniej zaskakująco wiele osób przy zakupie nieruchomości zwraca uwagę na obecność balkonu. Czemu preferujemy mieszkania z balkonem, choć te są przeważnie droższe?

Eksperci poddali analizie preferencje mieszkaniowe nabywców nieruchomości. Wyniki badań były jednoznaczne – chętniej wybieramy mieszkania z balkonami. Aż 46% wszystkich badanych uważa, że obecność balkonu lub tarasu jest BARDZO ważna, a kolejne 33% określa tę cechę jako ważną. Tylko 1,67% respondentów nie przywiązuje do posiadania balkonu większej wagi i nie odczuwa na co dzień potrzeby korzystania z niego.

Zdaniem ekspertów balkon jest czynnikiem niezbędnym, aby podjęta została pozytywna decyzja o wyborze danego „M”. Co ciekawe, nie przeszkadza nam nawet fakt, że mieszkanie z balkonem kosztuje przeciętnie o 6% więcej niż lokal pozbawiony tego elementu. Mieszkania bez balkonów nie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kupujących i zazwyczaj zostają w ofercie deweloperów aż do samego końca. Dlatego aż 95% lokali w nowych inwestycjach deweloperskich posiada balkon, loggię lub taras.

Mieszkanie bez balkonu? Tak, ale…

Lokale bez balkonu trudniej sprzedać, ale nawet takie mieszkania znajdują nabywców, głównie pośród młodych osób, którym zależy na jak najniższej cenie nieruchomościzauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Drugą grupę nabywców stanowią osoby, które kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, więc obecność balkonu jest dla nich kwestią drugorzędną. Dużo ważniejsze dla tego typu inwestorów są cena i atrakcyjna lokalizacja.

Warto zauważyć, że w mieszkaniach bez balkonów często zastosowanie znajdują portfenetry, czyli okna balkonowe. To bardzo specyficzny typ okien, które sięgają podłogi, a od strony zewnętrznej zabezpieczone są balustradą, chroniącą użytkowników przed wypadnięciem. Niemniej nawet portfenetrynie rekompensująw żaden sposób braku balkonu.

Czemu wolimy lokale z balkonami?

Dlaczego preferujemy mieszkania z balkonami? Przede wszystkim balkon jest namiastką ogrodu i świetnie nadaje się do uprawiana na nim roślin. Ponadto stanowi on idealne miejsce do wypoczynku po intensywnym dniu w pracy. Balkon to również dodatkowa przestrzeń do przechowywania – przydaje się on zwłaszcza w przypadku wielkogabarytowych przedmiotów o sezonowym przeznaczeniu, np. sanek, rowerów czy nart.

Rzecz jasna mieszkanie z balkonem ma też swoje wady. Przede wszystkim balkon oznacza więcej powierzchni do sprzątania. A sprzątać trzeba często, bo balkony dość szybko się brudzą, wymagają zatem regularnego zamiatania oraz mycia podłogi. Ponadto balkon stanowi dodatkową możliwość wejścia do naszego mieszkania, z której niestety często lubią korzystać włamywacze. Jak podają statystyki policyjne, w większości przypadków złodzieje dostają się do mieszkań właśnie przez okna lub balkony – w ten sposób zaczęło się aż 80% wszystkich kradzieży z włamaniem!

[Głosów:0    Średnia:0/5]