Decyzja o własnym mieszkaniu lub domu to najczęściej decyzja życiowa. Wymaga ogromnego zaangażowania, czasu i dużych środków finansowych. Dlatego trzeba dobrze się do niej przygotować rozważając plusy i minusy różnych rozwiązań.

Problemy do rozważenia przed podjęciem decyzji

Decyzja o wyprowadzce od rodziców czy rezygnacji z wynajmowanego mieszkania to dopiero początek dylematów, które pozostają do rozwiązania. Kwestią zasadniczą jest decyzja, czy chcemy kupić mieszkanie, czy własny dom. Zasadnicze różnice dotyczą nie tylko ceny, ale głównie komfortu mieszkania.

W bloku trzeba liczyć się z koniecznością mieszkania w sąsiedztwie innych współlokatorów i koniecznością dostosowania się do regulaminu wspólnoty. Mieszkanie w bloku często oznacza głośne imprezy, uciążliwy hałas związany z remontami lub ciągłe ujadanie psów.

Oczywiście można trafić na mieszkanie, które nie stwarza takich trudności, ale warto sprawdzić to przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Decydując się na kupno mieszkania od dewelopera należy wcześniej sprawdzić okoliczną infrastrukturę, a więc połączenia komunikacyjne, sieć sklepów, przedszkola i szkoły w najbliższej okolicy. Zwłaszcza na osiedlach oddalonych od centrum miasta ułatwi to zorganizowanie codziennego życia rodziny. Takie miejsca do życia oferują często inwestycje zlokalizowane tuż obok dużych miast przykładem mogą być osiedla domów pod Warszawą.

Własny dom zapewnia zdecydowanie większy komfort. Przede wszystkim całkowitą prywatność, możliwość dostosowania domu do własnych potrzeb, ogród do codziennego wypoczynku.

osiedle domów jednorodzinnych

Propozycje na rynku nieruchomości

Podejmując decyzję o wybudowaniu własnego domu mamy do wyboru 3 opcje, każda z nich ma swoje zalety i wady, które należy bardzo dokładnie przeanalizować. Przede wszystkim do rozważenia pozostają kwestie finansowe, formalne, kompromis między marzeniami i realnymi możliwościami. Na rynku domów jednorodzinnych do wyboru mamy:

  • domy z rynku wtórnego,
  • domy budowane samodzielnie,
  • domy kupowane od deweloperów.

Zalety i wady domów na rynku wtórnym

Domy jednorodzinne oferowane na rynku wtórnym są zdecydowanie najtańszą opcją dla potencjalnych właścicieli. Muszą jednak liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to ich dom marzeń.

Trzeba brać pod uwagę, że to inwestycje ukończone, wykonane pod potrzeby innych użytkowników. Rozkład pomieszczeń, ich wielkość nie mogą podlegać wielkim zmianom.

Aranżację wnętrz można nieco zmienić dzięki ścianom działowym i zmianie materiałów wykończeniowych, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami i w rezultacie nie zawsze da się osiągnąć efekt wymarzonego domu.

Zalety i wady domów budowanych samodzielnie

Wielu inwestorów indywidualnych uważa, że samodzielne wybudowanie domu, zwłaszcza systemem gospodarczym, będzie znacznie tańsze niż gotowy dom od dewelopera. Prawda jest jednak taka, że najczęściej wychodzi drożej.

Koszty wybudowania własnego domu jednorodzinnego to nie tylko wydatki związane z zakupem materiałów i robocizna. Należy do tego jeszcze doliczyć cenę zakupu działki, projektu budowlanego, przyłączy, ogrodzenia. W efekcie założony kosztorys bardzo często przekraczany jest o 20-30%, a nawet więcej. Jeżeli dom ma być rzeczywiście tańszy, to na każdym etapie jego budowy trzeba bardzo przestrzegać dyscyplinę budżetową.

budowa domu

Na czym można oszczędzać

Mądre oszczędzanie trzeba prowadzić przez cały okres realizacji inwestycji. Pierwsze oszczędności można uzyskać już przy zakupie działki. Działki rolne są znacznie tańsze niż działki budowlane i nawet doliczając koszty przekwalifikowania i uzbrojenia można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy.

Kolejny bonus zyskamy dzięki wybraniu projektu gotowego. Jego koszt to ok. 2500 oraz dodatkowe koszty jego adaptacji. Projekty indywidualne są kilkakrotnie wyższe i ich przygotowanie zajmuje znacznie więcej czasu.

Inwestor indywidualny powinien mieć świadomość, że im prostsza bryła budynku, tym cena wykonania etapu zamkniętego będzie niższa.

Dodatkowe obniżenie kosztów budowy można uzyskać rezygnując z podpiwniczenia domu, poddasza użytkowego i garażu (zamiast tego wiata). Trzeba się jednak dobrze zastanowić, czy te pomieszczenia nie będą jednak potrzebne w przyszłości, wtedy ich adaptacja będzie znacznie droższa.

Nie ulega wątpliwości, że duże oszczędności można uzyskać na etapie wykończeniowym. Tańsze panele podłogowe, flizy, armatura, farby, tapety mogą skutecznie wpłynąć na niższy koszt metra kwadratowego. Najczęściej jednak to właśnie na tym etapie inwestor zapomina o oszczędnościach i w efekcie cena za metr kwadratowy wzrasta o kilkaset złotych.

Na czym absolutnie nie wolno oszczędzać

Najważniejszym etapem budowy własnego domu jest stan surowy zamknięty i tutaj w zasadzie nie powinno stosować się żadnych oszczędności. Wyjątek mogą stanowić materiały prefabrykowane, które są dobrej jakości i szybciej się je montuje.

Najczęściej popełnianym błędem jest oszczędzanie na robociźnie, która w istocie stanowi tylko 20% wszystkich wydatków. Zła jakość wykonania stanu surowego podniesie koszty przy pracach wykończeniowych. Trzeba będzie kłaść dodatkowe warstwy tynku na nierówne ściany lub dodatkowo poziomować podłogi, uszczelniać otwory okienne.

Nie ma także większego sensu oszczędzanie na jakości materiałów używanych do wykonania stanu surowego. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry cieplne pustaków, cegły, prefabrykatów i okien. Im bardziej energooszczędne, tym późniejsze koszty eksploatacji będą niższe.

Budowa własnego domu wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także zaangażowania i czasu. Wszystkie formalności i pozwolenia inwestor musi osobiście załatwić w licznych urzędach. Nawet jeżeli zatrudni własnego inspektora budowlanego, to i tak powinien być częstym gościem na budowie, osobiście kontrolować przebieg prac.

Nie ulega kwestii, że wybudowanie własnego domu jest szansą na stworzenie domu marzeń, ale pod warunkiem posiadania dużego budżetu.

Zalety i wady domów od dewelopera

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ceny domów wybudowanych przez deweloperów są porównywalne do cen domów budowanych we własnym zakresie, a czasami nawet niższe.

Badania przeprowadzane w 2018 r. pokazały, że koszt budowy domu o powierzchni 150 m kwadratowych wynosi 650-700 tys. zł. Kupno takiego domu u dewelopera to ok. 550-600 tysięcy. Naturalnie są to ceny uśrednione.

Znacznie niższe będą ceny będą w województwie podlaskim i świętokrzyskim niż małopolskim czy wielkopolskim. Oczywiście najwyższe ceny są w Warszawie i jej okolicy. Dotyczy to obu wariantów zamieszkania we własnym domu.

Ceny materiałów budowlanych i działek od kilku lat pozostają na stabilnym poziomie, natomiast wzrosły znacznie koszty robocizny, które dodatkowo w dużych ośrodkach aglomeracyjnych są ok. 10% wyższe niż w innych regionach.

Wiele osób zastanawia się dlaczego domy od dewelopera są tak tanie, a przecież jeszcze na tym zarabia? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – na każdym etapie inwestycji ma możliwość negocjowania cen. Właściciel dużej działki woli ją sprzedać taniej jednemu inwestorowi niż dokonać jej podziału i szukać potencjalnych nabywców.

Deweloper nie zamawia materiałów w hurtowni, ale bezpośrednio od producenta, z którym może negocjować ich wysokość. Podobnie jest z wykonawcami. Podpisuje umowę z generalnym wykonawcą, który najmuje firmy podwykonawcze. Zawsze przy kontraktach długoterminowych można uzyskać korzystne warunki. Dla właściciela firmy oznacza to, że ma zapewnione zatrudnienie dla pracowników i nie musi płacić im za przestoje lub przymusowe urlopy.

W ofercie deweloperów znajdziemy oferty domów w zabudowie szeregowej z niewielkim trawnikiem pod oknem (opcja tańsza) lub domy wolnostojące z małym ogródkiem w kompleksie osiedla kilkunastu domów.

To czy dom kupisz od dewelopera czy zdecydujesz się na budowę na własną rękę zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To ty rozważysz wszystkie za i przeciw a także wybierzesz dla siebie najodpowiedniejsze rozwiązanie. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, które przed realizacją musisz koniecznie rozważyć.

[Głosów:5    Średnia:2/5]