Montaż drzwi zewnętrznych – trzy najważniejsze zasady mocowania drzwi do podłoża i muru

Drzwi zewnętrzne to bez wątpienia wizytówka każdego domu. Bezpieczne i solidne modele dopasowane do elewacji oraz aranżacji domu to wybór na lata. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, wpływający znacząco na komfort użytkowania drzwi wejściowych. Mowa o prawidłowym montażu.

Wbrew pozorom i obiegowym opiniom zamontowanie skrzydeł zewnętrznych okazuje się znacznie trudniejszym zadaniem. Wymaga praktycznych umiejętności, a także znajomości specyfiki materiałów, z jakich zostały wykonane zarówno drzwi, jak i ściany, do których będą one montowane. Jak zatem przeprowadzić montaż, aby zapewnił bezpieczeństwo i wygodę podczas codziennego korzystania?

  1. Pewne posadowienie

Pierwszą z trzech zasad stabilnego montażu drzwi zewnętrznych jest oczywiście pewne posadowienie. Co to oznacza? Warto wiedzieć, że cały ciężar drzwi spoczywa na podwalinie, natomiast siły spowodowane grawitacją przenoszone są na próg, który musi być stabilnie posadowiony, a także przykręcony do podłoża. Po co? Aby nie miał możliwości przemieszczania się. Na tym etapie bardzo ważna jest Termiczna Osłona Podproża, która eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki. Jej działanie jest skuteczne, a montaż naprawdę prosty. Zabezpiecza próg drzwi i zatrzymuje ciepło w przedsionku. Więcej o niej przeczytasz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/termiczna-oslona-podproza/. W przypadku gdy z jakiegoś powodu nie można zastosować ciepłego podproża można montować drzwi z użyciem poszerzenia progu, konsoli montażowych czy podkładek zabezpieczonych przed przemieszczeniem. Pamiętaj, że usuwanie jakichkolwiek elementów spod progu po zakończeniu montażu jest niedopuszczalne.

  1. Elastyczne zakotwienie ościeżnicy

Druga zasada dotyczy ościeżnicy, a ściślej mówiąc – jej elastycznego zakotwiczenia. By zabezpieczyć ją solidnie przed wypadnięciem z muru, konieczne będzie użycie wokół niej elementów, takich jak kotwy, blachy ciesielskie, dyble czy też konsole. Przenoszą one siły prostopadłe do płaszczyzny ściany, które spowodowane naporem wiatru, trzaskaniem drzwiami lub też ich taranowaniem. Ważne jest również pozostawienie wskazanego przez producenta luzu pomiędzy drzwiami a ościeżem. Stanowi on dylatację zabezpieczającą przed przenoszeniem naprężeń z budynku na ościeżnicę.

  1. Zabezpieczenie przed przekoszeniem

Ciężar skrzydła przenoszony jest na ościeżnicę przez zawiasy, które są jedynym elementem odpowiedzialnym za jego mocowanie. Niestety ma on naturalną tendencję do przekrzywiania ramy ościeżnicy. Jest jednak na to sposób. Zabezpieczają przed tym dwie podkładki między ramiakami pionowymi ościeżnicy i murem. Pierwsza umieszczana jest na wysokości dolnego zawiasu, a druga po przekątnej ościeżnicy w górnym rogu.

drzwi zewnętrzne

Czy warto samodzielnie montować drzwi zewnętrzne?

Samodzielny montaż drzwi zewnętrznych jest możliwy, ale czy warto się go podejmować? To nie tylko kwestia posiadania odpowiedniego wyposażenia i narzędzi, ale również praktycznych umiejętności oraz wiedzy z zakresu montażu drzwi. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nawet największe starania mogą skończyć się fiaskiem. Nawet jeśli wyda Ci się, że wszystko działa sprawnie, w praktyce dopiero podczas użytkowania będziesz w stanie ocenić, czy drzwi na pewno zostały zamontowane stabilnie. (Samodzielny poprawny montaż nie pozbawia gwarancji, natomiast montaż AGM przedłuża ją o rok) Z tego powodu warto skorzystać ze specjalistycznych usług, które oferują producenci drzwi. W firmie CAL możesz liczyć na pomoc Autoryzowanej Grupy Montażowej. Dowiedz się więcej na: https://www.drzwi-cal.pl/autoryzowana-grupa-montazowa/.

Dlaczego prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych jest tak ważny?

Stabilnie zamontowane drzwi zapewnią Ci zarówno komfort użytkowania, jak również prawidłowe działanie wszystkich funkcji, w które zostały wyposażone. W głównej mierze chodzi o trwałość, energooszczędność, szczelność, termoizolacyjność, odporność na wyważenia oraz zmieniające się warunki atmosferyczne, a także wysoką izolacyjność akustyczną. Jak widać, najmniejsze uchybienie może spowodować nieodwracalne straty, których nie uratują nawet najlepsze modele drzwi, dlatego z całą pewnością warto oddać montaż w ręce specjalistów.

[Głosów:4    Średnia:4/5]