Praca w ogrodzie z pewnością nie należy do najłatwiejszych.

Przynosi efekty tylko wtedy, gdy jest bardzo systematyczna i wsparta wiedzą ogrodniczą, a po pewnym czasie także swoim doświadczeniem. Od czego zatem zacząć, jeżeli posiadamy już miejsce na nasz ogród i chęć zagospodarowania ogrodowego terenu ? Przede wszystkim musimy zakupić podstawowy zestaw narzędzi do pielęgnacji ogrodu, które wspomogą wysiłek naszych własnych rąk. W poniższym artykule zostaną wymienione i opisane podstawowe narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Szpadel – jest pomocny w uporządkowaniu i przygotowaniu miejsca na ogród, lub rabatę. Służy do wykopywania resztek po budowie, lub na przykład korzeni krzewów i drzew. Przyda się także przy sadzeniu całkiem nowych roślin, pod które należy wykopać spory dołek.

 Widły ogrodnicze – używamy ich do przekopywania miejsc, które przeznaczone są pod uprawę. Jeżeli użyjemy ich zamiast szpadla, to będziemy mieć pewność, że korzenie chwastów nie będą nadmiernie poszatkowane, a struktura gleby nie ulegnie zniszczeniu. Widły przydadzą się również do przerzucania nawozu i przenoszenia chwastów. Użyjemy ich również do okopywania roślin, które pokryliśmy dookoła kompostem, lub obornikiem.

Metalowe grabie – są niezbędne do wyrównania przekopanej przez nas gleby, jak również go przegrabienia świeżo zasianej trawy. 

Grabie do liści – są one użytkowane szczególnie w porze jesiennej, ale będą niezbędne również przy sprzątaniu trawnika po okresie zimowym, czy później do grabienia wyrywanych chwastów. Nie zastąpią ich niestety grabie metalowe, które są znacznie trudniejsze w obsłudze i można nimi w bardzo łatwy sposób uszkodzić posadzone rośliny.

Sekatory – są niezbędne praktycznie cały rok, zaczynając od podcinania drzew w okresie wiosennym, kończąc na jesiennym obcinaniu bardzo zdrewniałych pędów bylin, lub też świątecznym obcinaniu świerkowych gałązek. Przydadzą się także do przycinania żywopłotów, niemniej jednak na większych powierzchniach praca będzie zdecydowanie dłuższa i bardziej mozolna.

Ręczna piła do drewna – jeżeli mamy w ogrodzie starsze drzewa i krzewy takie narzędzie jest niezbędne. Posłuży ona do obcinania grubych gałęzi i do sprzątnięcia gałęzi, które zostały połamane w czasie dużego wiatru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]