Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Decydując się na budowę domu jednym z pierwszych kroków, jakie musimy podjąć, jest wybór odpowiedniego projektu. Na rynku mamy szeroką gamę gotowych projektów domów, jednak możemy również postawić na projekt indywidualny. Sprawdźmy, kiedy warto skorzystać z gotowego projektu, a kiedy lepsze będzie indywidualne rozwiązanie.

Gotowy projekt domu z adaptacją

Kupując gotowy projekt domu należy pamiętać o tym, iż konieczna będzie jego adaptacja przez uprawnionego architekta. Celem adaptacji jest dostosowanie projektu do obowiązujących przepisów dotyczących między innymi konstrukcji stropu, ścian, dachu, a także do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Architekt wykonujący adaptację projektu tworzy więc pełną dokumentację, która oprócz powyższych elementów zawiera również plan zagospodarowania terenu na mapie geodezyjnej. Do zadań architekta należeć będzie również zaplanowanie na działce szamba w przypadku, gdy  brak jest kanalizacji miejskiej.

To oczywiście jedynie kilka przykładów zakresu prac architekta w kontekście adaptacji gotowego projektu. Lista ta może znacząco się wydłużyć w zależności, na przykład, od tego, czy będziemy chcieli wprowadzić w projekcie dodatkowe zmiany, np. poszerzenie garażu, podpiwniczenie czy zmiany materiałów konstrukcyjnych.

Jeśli zatem wybraliśmy gotowy projekt domu, kolejnym krokiem powinno być znalezienie doświadczonego architekta z uprawnieniami, który dokona jego adaptacji zgodnie z wymogami określonymi w ustawie “Prawo Budowlane”. W tym zakresie bardzo przydatnym narzędziem jest Togetee – platforma skupiająca architektów i projektantów z całego kraju. Wystarczy dodać zlecenie za pomocą formularza, a architekci zainteresowani współpracą sami się z nami skontaktują. Porównując otrzymane oferty dokładnie przeanalizujmy ich zakres oraz przejrzyjmy portfolio danego architekta. Jeśli cokolwiek jest dla nas niejasne lub budzi nasze wątpliwości, od razu poprośmy oferenta o wyjaśnienia.

Dla kogo projekt gotowy?

Gotowy, tzw. katalogowy projekt domu będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają jasno sprecyzowane oczekiwania i spośród dostępnych na rynku propozycji są w stanie wybrać taką, która nie będzie wymagała dodatkowych zmian. Gotowe projekty najczęściej wybierają inwestorzy, którym zależy na czasie. Przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z adaptacją zajmuje bowiem mniej czasu niż w przypadku indywidualnych projektów, co z kolei wpływa na szybsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

Projekt indywidualny

Decydując się na indywidualny projekt domu mamy pewność, iż posiada on wszelką niezbędną dokumentację wymaganą w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Należy liczyć się z tym, iż taki projekt jest dużo bardziej kosztowny niż tzw. gotowiec. Trzeba również uwzględnić dłuższy czas jego przygotowania. Inwestor musi być bowiem przygotowany na ścisłą współpracę z architektem, który, aby zaproponować najlepsze dla przyszłych lokatorów rozwiązanie, będzie chciał poznać ich zwyczaje domowe, upodobania, codzienne zajęcia.

W przypadku, gdy zależy nam na indywidualnym projekcie, musimy szczególną uwagę poświęcić znalezieniu odpowiedniego architekta. Oprócz podstawowych umiejętności, uprawnień i doświadczenia, architekt powinien również odpowiadać nam pod względem komunikacyjnym. Znalezienie wspólnego języka z architektem, który będzie rozumiał nasze potrzeby, a także wysłucha pomysłów i argumentów, jest niezwykle ważne w trakcie pracy nad projektem, która w końcu ma zaowocować stworzeniem domu naszych marzeń.

W znalezieniu idealnego architekta również pomóc nam może serwis Togetee.com. Warto dać sobie odpowiednią ilość czasu na analizę otrzymanych ofert, umówić się z potencjalnymi wykonawcami na rozmowę telefoniczną lub osobistą. Dzięki temu lepiej poznamy potencjalnego wykonawcę, a także będziemy w stanie ocenić, czy ewentualna współpraca będzie oparta na partnerskim układzie, którego oczekujemy.

Dla kogo projekt indywidualny?

Projekt indywidualny sprawdzi się przede wszystkim w przypadku nietypowego położenia działki, a także wówczas, gdy inwestorowi zależy na niekonwencjonalnych rozwiązaniach dostosowanych do jego konkretnych wymagań. Jest to również opcja dla osób, dla których długi czas oczekiwania na realizację projektu nie stanowi problemu.

Zarówno w przypadku projektu gotowego, jak i indywidualnego, wybór architekta jest kluczem do powodzenia całej inwestycji. Warto pamiętać o tym przy analizowaniu ofert i nie dać się zwieść niską ceną czy kolorowym portfolio, jeśli dany architekt nie budzi naszego zaufania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]