Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych są coraz częściej stosowane zarówno w budynkach o dużej kubaturze np. centrach handlowych, biurowcach, czy hotelach,  jak i w budownictwie mieszkaniowym. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim jest to konstrukcja łatwa,  szybka do wykonania, a przy tym efektowna.

Dużym plusem jest też możliwość estetycznego zakrycia elementów różnego rodzaju instalacji. Niewiele osób wie, że poza tradycyjną metodą montażu płyt gipsowo-kartonowych można też zdecydować się na konstrukcję zwaną sufitem angielskim. W tym artykule opiszemy, czym wyróżnia się ten typ sufitu i jak prawidłowo go wykonać.

Co to jest sufit angielski?

Jest to sufit podwieszany o większej sztywności i wytrzymałości na skręcanie. Płyty w takiej konstrukcji montuje się na specjalnie przygotowanych profilach. Inny system montażu pozwala na zwiększenie rozstawu profilu głównego oraz zawiesi, dzięki czemu możemy liczyć na znaczne oszczędności przy dużych powierzchniach sufitowych.

Jak przebiega montaż sufitu podwieszanego typu angielskiego?

Pierwszym krokiem jest zaznaczenie na ścianach wysokości na jakiej ma być sufit. Wzdłuż całego obwodu pomieszczenia na tym poziomie montuje się profile przyścienne o kształcie litery „j”. Warto pamiętać, że minimalna odległość powierzchni płyt od stropu to 100 mm. 

Kolejnym etapem jest wyznaczenie linii wzdłuż, której będziemy mocować profile główne. Ich rozstaw zależy od masy i ilości warstw płyt g-k na konstrukcji. W miejscach, gdzie linie na suficie się krzyżują należy zamontować kątowniki do stropu. A następnie profile główne o długości o ok. 4 mm krótszej niż wielkość pomieszczenia. Gotowe profile główne umieszczamy na stelażu z profili przyściennych i przykręcamy do kątowników. Podobnie jak profile główne, także profile sufitowe należy przyciąć na długość o kilka mm mniejszą niż wymiar pomieszczenia.

Kolejnym krokiem jest montaż profili sufitowych do profili głównych za pomocą wkrętów. Do tak przygotowanej konstrukcji należy przykręcić płyty karton gips. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących montażu sufitu podwieszanego to zajrzyj na stronę:   http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/buduj-z-nami/montaz-sufitow-podwieszanych-oraz-zabudowy-poddszy-w-systemie-mfc  

[Głosów:23    Średnia:2.8/5]