Decydując się na postawienie domu już na wstępie stajemy przed dylematem: czy zamówić projekt „szyty na miarę”, czy skorzystać z gotowego? Niektórzy mogą potrzebować indywidualnego projektu. Często jednak tańszym – i równie dobrym – rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania takich projektów.
Gotowe projekty domów
Jak sama nazwa wskazuje, gotowe projekty domów są to takie projekty, jakie można kupić „od ręki” bez oczekiwania na realizację zamówienia. Mogą one zostać wykorzystane wiele razy, choć oczywiście wymagają dostosowania do lokalnych warunków – oznacza to, że będziemy musieli wynająć jeszcze architekta do adaptacji. Tym niemniej pozwala nam to oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze przynajmniej na etapie projektowania domu. Dodatkową zaletą gotowych projektów domów jest to, że często mają wyliczony szacunkowy kosztorys budowy, a więc możemy od razu zaplanować wydatki lub dobrać projekt do budżetu, jakim dysponujemy. Jeżeli nie mamy sprecyzowanych oczekiwań co do wyglądu, może się zdarzyć, ze zobaczymy któryś projekt i stwierdzimy, że to jest dokładnie to, o co nam chodzi.
Indywidualne i gotowe projekty domów – różnice
Zarówno indywidualne, jak i gotowe projekty domów są przygotowywane przez architektów – różnica w jakości projektu nie zależy więc od tego, czy jest to projekt indywidualny, czy gotowy, a od samego architekta. Wielu znakomitych architektów zajmuje się tworzeniem obu typów projektów. Zaletą indywidualnych projektów jest to, że są w każdym calu dopasowane do potrzeb osób je zamawiających. Ich największą wadą jest czas oczekiwania na projekt – potrafi to trwać nawet kilka miesięcy, a więc znacząco wpływa na czas realizacji planowanej inwestycji. Jeżeli nie mamy więc ściśle określonych oczekiwań, a do tego zależy nam na czasie – i oszczędnościach finansowych – wybór gotowego projektu domu będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Są one dostępne „od ręki”, jedyne, co trzeba zrobić, to dokonanie adaptacji do miejsca, w którym taki projekt będzie realizowany. Różnica cenowa między gotowymi i indywidualnymi projektami może być nawet dwukrotna, więc nawet uwzględniając ewentualne przeróbki i adaptacje, gotowy projekt będzie o wiele tańszy.
Jeszcze jedną różnicą jest metraż – częściej wykonywane są projekty małych i średnich domów, a więc jeżeli planujemy postawienie większego domu, może nam być trudniej znaleźć gotowy projekt pasującego nam domu.
Czy można dokonać zmian w gotowym projekcie?
To, czy w gotowym projekcie domu można dokonać zmian, zależy od biura, w jakim je zamawiamy. Niektóre w cenie projektu zawierają zgodę na dokonywanie zmian. Ze względu na konieczność wynikającą z potrzeby adaptacji do działki, pewien zakres zmian zawsze będzie konieczny – warto natomiast upewnić się, jak dalece możemy ingerować w zamawiany projekt.
Gotowe projekty domów – jaki jest wybór?
Wybór gotowych projektów domów jest ogromny. Do tego można porównać domy o podobnej powierzchni użytkowej, lecz różnych parametrach takich, jak kształt budynku lub liczba poziomów. Istnieje wiele stron poświęconych gotowym projektom domów, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/. Warto przejrzeć kilka takich stron, choć projektów jest tak wiele, że wybór może być poważnym wyzwaniem. Dobrze więc przed przystąpieniem do zapoznawania się z ofertą ustalić kilka żelaznych zasad, których się trzymamy, takich jak np. maksymalny budżet, kształt budynku czy jego energooszczędność – to choć trochę zmniejszy ilość projektów do przejrzenia.