Kiedy najlepiej sprawdzą się buty robocze bez podnoska?

0
1240

Z podnoskiem, bez podnoska – dla wielu pracowników te pojęcia nie mają absolutnie żadnego znaczenia. Tymczasem niejednokrotnie decydują o ich bezpieczeństwie. Podnosek jest bowiem elementem, który chroni pracownika przed niejednym wypadkiem przy pracy. Czy warto inwestować w takie obuwie? A może wystarczą buty bez podnoska? Co należy o nich wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym właściwie jest podnosek?

Podnosek to po prostu dodatkowy element, zlokalizowany w przedniej części buta, chroniący palce stóp przed urazem i jednocześnie wzmacniający but. Najczęściej podnoski posiadają buty robocze. Wykonuje się je z różnych materiałów. Występują zarówno w wersji stalowej, aluminiowej, jak i kompozytowej. Najczęściej podnosek jest zupełnie niewidoczny. Buty z podnoskiem, jak i obuwie robocze bez podnoska wyglądają niemal identycznie. Można jednak wyczuć, że modele z podnoskami są twardsze i bardziej wytrzymałe. But nie odkształca się  i nie zmienia swoich właściwości.

Buty zawodowe bez podnoska

Buty robocze najczęściej kojarzy się z podnoskiem. Tymczasem nie wszystkie rodzaje obuwia, wykorzystywanego w pracy, muszą go posiadać. Wersją, która nie wymaga podnosków bezpiecznych lub ochronnych, są buty zawodowe. To nie tylko zwyczajowa, ale i formalna nazwa. Buty zawodowe posiadają bowiem certyfikat, zgodny z normą EN ISO 20347. Obuwie robocze bez podnoska jest co do zasady nieco lżejsze i wygodniejsze. Podnosek sprawia bowiem duże usztywnienie i utwardzenie buta, przez co niekiedy może on powodować pewien dyskomfort.

W jakich pracach korzysta się z butów bez podnoska?

Takie obuwie robocze bez podnoska można wykorzystać między innymi w zawodach, które nie wiążą się z ryzykiem zmiażdżenia, przecięcia lub innego uszkodzenia stopy. Często korzystają z nich chociażby rehabilitanci, fizjoterapeuci i inni pracownicy szpitala. Takie buty można też spotkać wśród fryzjerów, a nawet pracowników piekarni. Wszędzie tam, gdzie inspekcja sanitarna stawia szczególne wymogi w zakresie higieny, a jednak nie ma większego ryzyka doznania urazów mechanicznych, z pewnością pojawi się obuwie robocze bez podnoska.

Branże uniwersalne – dla butów z i bez podnoska

W niektórych branżach i zawodach można natomiast korzystać zarówno z butów roboczych z podnoskiem, jak i bez podnoska. Tak naprawdę to od pracodawcy zależy jednak, w jakie obuwie wyposaży on swoich pracowników. Każdorazowo, dokonując wyboru, powinien on brać pod uwagę specyfikę danego zakładu pracy i istniejące w nim zagrożenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]