Rekuperacja

Świeże powietrze to – niestety – dobro luksusowe; zwłaszcza zimą, gdy największe miasta naszego kraju pokrywa nieprzyjemna warstwa smogu. Wówczas, powietrze znajdujące się w naszych czterech kątach może być o wiele lepszej jakości niż to na zewnątrz. By to osiągnąć, warto skorzystać z systemów rekuperacji, dedykowanych do budynków mieszkalnych. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób rozważających wybór tego rozwiązania w swoim miejscu zamieszkania.

Rekuperacja – dla kogo i dlaczego opłacalna?

Rekuperacja to system wentylacji, którego działanie pozwala nam osiągnąć dwa ważne cele. Po pierwsze – dokładnie oczyszcza powietrze zasysane do wnętrza domu. Po drugie – pozwala zredukować straty w cieple, nawet o ponad 90%.

Działanie systemu rekuperacji jest w dużym skrócie proste. Powietrze dostające się do domu przechodzi przez system filtrujący, który usuwa z niego najważniejsze zanieczyszczenia. Oprócz pyłu, kurzu, roztoczy i alergenów są to także owady, a w przypadku filtrów najwyższej klasy – także smog, bakterie i wirusy.

W porównaniu do zwykłych systemów wentylacyjnych rekuperacja pozwala obniżyć straty energetyczne – takie jak utrata ciepła – co z kolei pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Działanie systemu rekuperacji jest niezależne od warunków atmosferycznych i opadów panujących na zewnątrz budynku, co stanowi dodatkowy plus na tyle wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperacja – dla jakich domów?

W zasadzie system rekuperacji można zainstalować w każdym domu mieszkalnym. Nawet w tych niezwykle małych, o powierzchni użytkowej rzędu 30-40 m2. Rozmiar domu, ilość pięter, rodzaj ogrzewania i sposób wytwarzania energii cieplnej nie stanowią pod tym względem warunku.

Rekuperacja jest jednak szczególnie polecana do domów posiadających przynajmniej jedno piętro. W przypadku domów parterowych – jej wykonanie może być trudniejsze oraz pochłonąć więcej kosztów, choć oczywiście – jest możliwe.

Najskuteczniejszy system rekuperacji – czyli jaki?

Rodzaj systemu rekuperacji zależy przede wszystkim od wymiennika ciepła; ma on kluczowy wpływ na poziom odzyskiwanej energii cieplnej. Wymienniki są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych lub lekkiego aluminium. Do najczęściej stosowanych wymienników ciepła należą: wymiennik przeciwprądowy, obrotowy i krzyżowy.

Wymienniki przeciwprądowe gwarantują najwyższą sprawność w zachowaniu ciepła – na poziomie dochodzącym do ponad 95%. Wymienniki obrotowe są nieco mniej sprawne – na poziomie około 80-90%. Z uwagi na sposób ich konstrukcji, niewielka ilość powietrza nawiewanego miesza się w nich z powietrzem wywiewanym. Wymienniki krzyżowe są sprawne na poziomie 50-60%.

Rekuperacja Bielsko – Biała

W system rekuperacji warto inwestować szczególnie, jeśli mieszkasz na terenie Górnego lub Dolnego Śląska. Niestety, na terenach tych powietrze jest szczególnie zanieczyszczone. Powstający każdej zimy smog utrzymuje się przez okres kilku miesięcy, zatruwając nasze płuca. By uchronić się przed jego szkodliwym oddziaływaniem, warto wybrać właśnie system rekuperacji. Sytuacja w Bielsku-Białej jest szczególnie alarmująca – poziom zanieczyszczenia powietrza był niebezpiecznie wysoki już w październiku tego roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]