Decyzja o kupnie własnego mieszkania dla większości osób jest decyzją życia. Wiąże się z dużym wyzwaniem finansowym i logistycznym. Kupując mieszkanie trzeba brać pod uwagę dostępne zasoby pieniężne i sytuację rodzinną. Nie wystarczy tylko uwzględnienie  obecnego statusu rodziny, trzeba także brać pod uwagę przyszłość. Bez sensu jest zmieniać mieszkanie po urodzeniu każdego dziecka, bo pociąga to za sobą dodatkowe koszty. Zakup własnego mieszkania jest procesem wieloetapowym, trwającym w czasie. Każda decyzją wymaga przemyślenia i rozpatrzenia kilku wariantów. Bez fachowej wiedzy nie jest to łatwe, dlatego podpowiadamy, jak dokonać właściwych wyborów.

Jak wybrać dewelopera, by nie mieć kłopotów?

W każdym większym mieście działa kilka lub kilkanaście firm inwestorskich, które oferują mieszkania do sprzedaży. Zachęcają dobrą lokalizacją, promocyjnymi cenami, dogodnymi warunkami spłaty mieszkania. Brzmi zachęcająco, ale należy powiedzieć “sprawdzam”.

Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeprowadzić weryfikację dewelopera. Można dokonać tego na różne sposoby:

  • formalne,
  • nieformalne.

Pod względem formalnym sprawdzamy przede wszystkim kondycję finansową firmy, czyli systematyczne regulowanie składek ZUS, składek do US, zdolność finansową. Można sprawdzić dewelopera w KRD, BIG, Vindicat lub na giełdzie długów. Wszelkie zaległości powinny uruchomić sygnał ostrzegawczy przed podpisaniem umowy.

Zdolność finansowa inwestora to jedno, a solidne wywiązywanie się z umowy to drugie. Warto więc sprawdzić opinie innych klientów na forach, w mediach społecznościowych i udać się na wizję lokalną, czyli sprawdzić wcześniejsze lokalizacje.

Zgromadzone informacje na temat działalności przedsiębiorcy i realizowanych przez niego inwestycji ułatwiają podjęcie ostatecznej decyzji wyboru dewelopera.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Wiele osób uważa, że kupując mieszkanie od dewelopera skazane są na gotowe oferty. Oczywiście wybór takiej opcji jest najłatwiejszy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkania kupowane na rynku pierwotnym były mieszkaniami marzeń. Wymaga to jednak rozważenia kilku wariantów do wyboru, policzenia kosztów finansowych, przeanalizowania wszystkich zalet i wad.

Lokalizacja

Nie ulega kwestii, że mieszkania usytuowane w centrum miast są najdroższe. Na cenę wpływają przede wszystkim koszty zakupu terenów pod inwestycje. Najczęściej są to też inwestycje dotyczące pojedynczych bloków, które są droższe.

Mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miasta są tańsze, ale przy ich wyborze trzeba brać pod uwagę połączenia komunikacyjne. Do wyboru jest komunikacja miejska (tania i stosunkowo szybka) lub dojazd własnym samochodem. Ta ostatnia opcja jest droższa i czasami naraża na stanie w kilometrowych korkach. Tylko lokalizacje położone w niewielkiej odległości od głównych dróg komunikacyjnych w mieście zapewniają dotarcie do pracy na czas.

Przykładem osiedli zlokalizowanych w dogodnym miejscu jest Nowy Port od dewelopera Inkom S.A – https://inkomsa.pl/. Miejsce znajduje się na obrzeżach miasta, jest idealne dla rodzin z dziećmi, emerytów a także osób młodych ceniących sobie ciszę i spokój.

wizualizacja osiedla Nowy Port, Inkom S.A.

Infrastruktura

To bardzo ważna kwestia pod kątem wygody życia codziennego. Sklepy w niedalekiej odległości umożliwiają szybkie i sprawne robienie codziennych zakupów. Jeszcze większe znaczenie ma bliskie usytuowanie przedszkoli i szkół. Ich bliskie położenie pozwala na oszczędność czasu przy dowożeniu dzieci i ich odbieraniu ze szkoły.

Deweloperzy coraz większą wagę przywiązują do otoczenia inwestycji, czyli zasobów zielonych i miejsc do rekreacji. Na pewno fitness club, siłownia, basen, place zabaw dla dzieci znajdujące się w niedalekiej odległości są dodatkowym atutem.

Patrz w przyszłość

Mieszkanie kupujemy będąc w określonej sytuacji rodzinnej. Małżeństwo bezdzietne lub z jednym dzieckiem, para pozostająca w związku od kilku lat najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe. To dobry wybór, jeżeli nie bierzemy pod uwagę powiększenia rodziny.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są mieszkania 3-pokojowe. Nawet jeżeli rodzina się nie powiększy, to jeden pokój można przeznaczyć na gabinet do pracy, pracownię artystyczną.

Stan deweloperski – pojęcie niejednoznaczne

W przepisach prawnych nie ma jasnego określenia stanu deweloperskiego, powoduje to duże zróżnicowanie interpretacyjne. W związku z tym mieszkanie od dewelopera może mieć różny standard. U jednych inwestorów mieszkanie w takim stanie będzie oznaczało wstawienie drzwi zewnętrznych, okien, wytynkowane ściany, wylewki pod podłogi i przyłącza podstawowych instalacji.

Inni w swojej ofercie zaproponują drzwi wewnętrzne, podłączenie do sieci internetowej, telewizji kablowej.

Istotne zapisy w umowie

Ponieważ w ustawie status stanu deweloperskiego nie jest zdefiniowany, wszyscy amatorzy nabycia mieszkania od inwestora powinni szczególną uwagę zwrócić na umowę, a zwłaszcza na załączniki. To w nich są ściśle określone standardy oddawanych mieszkań. Zakres wykonanych prac, najczęściej jest to jednak tzw. stan surowy zamknięty.

Mieszkania w stanie inwestorskim wymagają wykończenia. Trzeba pomalować ściany, ułożyć podłogi oraz flizy w kuchni i łazience. Wymaga to czasu, a więc wprowadzenie się możliwe jest dopiero po ukończeniu tych prac, co może zająć nawet kilka miesięcy.

Mieszkanie pod klucz

Nowe mieszkanie wykończone pod klucz to mieszkanie, do którego można wprowadzić się natychmiast. Wystarczy wstawić meble i zamieszkać. Wiele osób obawia się, że kupując takie mieszkanie muszą dużo więcej zapłacić, a jakość wykończenia nie zawsze będzie zadowalająca.

mieszkanie od dewelopera gotowe do zamieszkania

Jakość materiałów

Inwestor oferujący mieszkanie pod klucz zapewnia jego całkowite wykończenie. Pomalowane zostaną ściany, ułożone podłogi, ułożone flizy, zamontowana armatura w kuchni i łazienkach wraz z białym montażem. Zamawianie większych ilości stwarza mu możliwość negocjowania atrakcyjnych cen, dlatego deweloper zawsze uzyska dużo niższe ceny niż klient indywidualny w markecie. To pozwala mu to także na wybieranie materiałów wysokiej jakości.

Jakość wykonania 

Firmy budujące mieszkania na sprzedaż najczęściej podejmują długofalową współpracę z wykonawcami, którzy gwarantują wysoką jakość. Dla wykonawców to atrakcyjna forma pozyskiwania zleceń. Choć stawka za wykonanie prac może być niższa, to zagwarantowane mają stałe zlecenie na dłuższy czas. W umowie zawarte są także zapisy dotyczące jakości usług i gwarancji. Nie ma więc problemu z naprawą ewentualnych usterek w ramach gwarancji.

Możliwość własnej aranżacji

Mieszkanie  pod klucz daje kupującym możliwość ingerencji w jego aranżację. Klienci mogą kształtować wnętrza za pomocą ustawienia ścianek działowych, wyboru materiałów wykończeniowych pod względem wzornictwa i ich jakości.

Co się bardziej opłaca

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Mieszkania w stanie zamkniętym wymagają wykończenia, a więc zakupu materiałów i najęcia fachowców. Osoby, które potrafią same wykonać podłogi, ułożyć flizy, zaoszczędzą finansowo, ale z drugiej strony poświęcą dodatkowy czas, którego często brakuje lub który można poświęcić dzieciom. Jednak większość amatorów własnego mieszkania musi prace wykończeniowe zlecić innym osobom, a godzina pracy fachowca czasami przekracza kilka razy cenę materiału.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym nie jest sprawą prostą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba usiąść z kalkulatorem w ręce i przeliczyć różne warianty. Wiadomo, że inwestor zawsze wynegocjuje korzystne ceny na materiały i robociznę i w efekcie mieszkanie pod klucz może okazać się tańsze niż w stanie deweloperskim. Dodatkowo w przypadku korzystania z kredytu można w jego wysokość wliczyć koszty wykończenia. Od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania pod klucz doceniając wygodę i szybszą możliwość przeprowadzenia się do własnego lokum.

[Głosów:0    Średnia:0/5]