Wieża chłodnicza – czym jest i jak działa?

Coraz częściej można zauważyć stosowanie wież chłodniczych w systemach klimatyzacyjnych. Obecnie właściciele sklepów, dużych biurowców oraz innych pomieszczeń, które wymagają zastosowania klimatyzacji, szukają coraz bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań klimatyzacyjnych. Jakie zatem korzyści niesie ze sobą zastosowanie tego typu rozwiązań? Zacznijmy od wytłumaczenia podstawowych zasad działania wież chłodniczych.

Jak działa wieża chłodnicza?

Głównym zadaniem wieży chłodniczej jest chłodzenie wody chłodzącej. Być może brzmi to zawile, jednak tak naprawdę nie jest to skomplikowany system. Wieże chłodnicze, zwane także chłodniami wyparnymi, składają się z wentylatora oraz tryskaczy. Czasami można też zauważyć projekty z wbudowanymi wężownicami lub basenami. Istnieje kilka rodzajów chłodni wyparnych: otwartego i zamkniętego typu, wyporowe, hybrydowe oraz mieszane. Podstawowa różnica między tymi typami dotyczy budowy oraz wielkości całego systemu.

Główna zasada działania opiera się na wymianie temperatury między krążącą w systemie wodą a powietrzem. Woda jest tutaj czynnikiem chłodzącym, który ma odpowiednio niską temperaturę. W ten sposób do pomieszczeń nawiewane jest chłodne powietrze. Na początku jest ono pobierane z otoczenia zewnętrznego. Powietrze to jest jednak chłodniejsze niż woda, która jest dostarczana do wieży chłodniczej. W momencie spotkania wody i powietrza następuje wymiana ciepła. Chłodna woda spada wtedy do basenu, a ogrzane powietrze zostaje wypchnięte na zewnątrz całego systemu. Schłodzona ciecz jest wtedy z powrotem pompowana do systemu klimatyzacyjnego.

Jak działa wieża chłodnicza

Korzyści stosowania wieży chłodniczej

Systemy, w których są zastosowane chłodnie wyparne, są bardziej wydajne, a przy tym ekonomiczne. Zużywają dużo mniej energii niż inne rozwiązania, które powoli odchodzą do lamusa. Oprócz tego jest to bardzo dobra opcja w naszym kraju, gdzie pogoda jest dość zmienna. Umiarkowany klimat Polski charakteryzuje się częstymi zmianami temperatur. W związku z tym w systemach klimatyzacyjnych potrzebne są technologie, które pozwalają na szybkie i łatwe konfigurowanie parametrów. Takim rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie wieży chłodniczej. Dodatkowo jest to bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż bardziej tradycyjne freonowe systemy klimatyzacyjne.

Kto może wykonać taką instalację?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zastosowanie tego typu technologii, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy Energycool. Przedsiębiorstwo oferuje sprzedaż, montaż oraz wsparcie techniczne podczas konserwacji. Dodatkowo każdy projekt jest tworzony indywidualnie, aby był dopasowany do możliwości technicznych budynku, w którym ma być zainstalowany. Firma zapewnia wykorzystanie materiałów najlepszej jakości. Istotna jest także możliwość skorzystania z fachowych porad profesjonalnej kadry pracowniczej, która chętnie przedstawi wszystkie aspekty projektu oraz korzyści ekonomiczne, jakie płyną z zastosowania takiej technologii.

Więcej o wieżach chłodniczych przeczytasz tutaj.

[Głosów:5    Średnia:3.6/5]