Zastanawiasz się jak sprawić, by twoje mieszkanie zyskało wizualnie więcej przestrzeni? Koniecznie uwzględnij w jego wystroju tych kilka elementów wykonanych ze szkła!
Obecnie w budownictwie mieszkaniowym nie ustaje popyt na niewielkie mieszkania w blokach. Takie mieszkania o powierzchni nie większej niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych są niedrogie w utrzymaniu i praktyczne. Urządzając tego typu wnętrza przykłada się na ogół ogromną wagę do optymalizacji przestrzenii. Niweluje się jak najwięcej stałych przegród, aby zwiększyć powierzchnię głównych pomieszczeń. Stosuje się także rozmaite pomysły, aby wizualnie powiększyć przestrzeń stosunkowo niewielkich wnętrz. Do jednej z metod należy zastosowanie rozmaitych elementów dekoracyjnych wykonanych ze szkła.
Szkło w niewielkich mieszkaniach
Zastanawiając się nad zastosowaniem szklanych elementów w budownictwie oraz architekturze wnętrz zapewne w pierwszej kolejności przyjdą nam na myśl okna oraz lustra. I faktycznie, szkło stosuje się przede wszystkim w tych obszarach. Bardzo pozytywne efekty uzyskuje się uwzględniając w mieszkaniach przeszklenia o jak największej powierzchni. Popularne w ostatnich latach stały się podwójne wysokie drzwi balkonowe w salonie, a także szyby w niezwykle przestronnych oknach. Dzięki takim rozwiązaniom mieszkania są lepiej doświetlone i co bardzo istotne – optycznie wydają się większe dzięki lepszemu kontaktowi wizualnemu z otoczeniem mieszkania. W niektórych projektach wnętrz z powodzeniem wykorzystuje się szkło także jako materiał do wykonywania przegród wewnętrznych – na przykład drzwi lub niewielkich ścianek działowych.
Jednymi z najpopularniejszych elementów wykonywanych ze szkła, a stosowanych w każdym mieszkaniu są lustra. Wykorzystuje się je nie tylko w łazience, lecz także w szafach w sypialni lub w przedpokoju, w toaletach czy także w innych pomieszczeniach jako elementy typowo dekoracyjne. Z oczywistych względów obszerne lustra znakomicie powiększają wizualnie przestrzeń w pomieszczeniach, w których się znajdują. Ogromne znaczenie ma między innymi duże lustro w niewielkiej łazience. Jego duża powierzchnia nie tylko jest praktyczna podczas codziennych kosmetycznych zajęć. Duże lustro w łazience daje także komfort dla oczu – co w niewielkiej przestrzeni przyczynia się do wygody użytkowania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, lustra z powodzeniem można także wykorzystywać jako elementy dekoracyjne. Na przykład ozdobne lustro w salonie nie tylko pomaga optycznie powiększyć przestrzeń, dzięki niemu możemy także wyeksponować jakieś wizualne walory wnętrza. Takie lustro można na przykład powiesić w miejscu, w którym będzie ono odbijać widok zachodzącego słońca. Możliwości zastosowania luster we wnętrzach są naprawdę ogromne. Jeśli zastanawiasz się nad taką opcją, warto pamiętać, że szklane tafle mogą być także wykonane w najróżniejszym stylu, z różnego typu szkła. Lustro niekoniecznie musi być wykonane w standardowym kształcie, zlecając lustro na wymiar w firmie szklarskiej, można stworzyć praktycznie każdy kształt z różnego typu szkła. Profesjonalne firmy szklarskie z powodzeniem wykorzystują także różne kolory szklanych tafli, co dodatkowo zwiększa możliwości udziału tego typu wyrobów w aranżacjach wnętrz.
Szklane balustrady i daszki
W wielu mieszkaniach dostępne są balkony oraz tarasy. Sporo osób przekonało się, że bardzo ładne efekty wizualne daje zastosowanie na balkonach balustrad w całości wykonanych ze szkła. Dzięki temu powierzchnia balkonu jest optycznie powiększona, przez szklane balustrady można też spoglądać w dół, co jest czasem dla niektórych wygodne. Transparentność szkła sprawia, że materiał ten ma zastosowanie na rozmaitych płaszczyznach budownictwa. Szkło jest z powodzeniem wykorzystywane w nowoczesnych projektach architektonicznych, szczególnie w zestawieniu ze stopami aluminium, drewnem oraz stalą nierdzewną. Oczywiście w zależności od zastosowania wykorzystuje się szkło różnego typu. W budownictwie wykorzystuje się najczęściej tzw. szkło budowlane. Jest to wielowarstwowa płyta złożona z kilku połączonych ze sobą cienkich szklanych tafli. Zazwyczaj są one scalane ze sobą specjalnym klejem lub folią. Takie szkło charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu można go stosować w różnych nietypowych rozwiązaniach. W ostatnich latach bardzo popularne stały się także szklane zadaszenia tarasów oraz wejść do budynków. Obok szkła budowlanego nazywanego także szkłem vsg czasem wykorzystuje się także bardzo wytrzymałe hartowane szkło zbrojone. Ten ostatni rodzaj szkła należy do najdroższych, zatem stosuje się go stosunkowo rzadko. Wszelkie szklane elementy są bardzo charakterystyczne dla nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Liczne przeszklenia spotyka się często w eleganckich apartamentowcach oraz nowoczesnych budynkach biurowych.
Szkło jest materiałem, który zachwyca ludzi już od tysiącleci. Jego przezroczystość oraz połysk przypomina rzadkie kamienie szlachetne, z drugiej jednak strony jego pozyskanie, nawet w naturalnej formie, jest o wiele prostsze. W początkach materiałoznawstwa stosowano wyłącznie szkło pochodzenia naturalnego powstałe w wyniku erupcji wulkanów. Z czasem, gdy odkryto sposób na wytwarzanie szkła, stopniowo wykorzystywano go także w budownictwie – choć początkowo nawet niewielkich rozmiarów szklane szybki były bardzo drogie. Rozwój technologii sprawił, że materiał ten znalazł wiele bardzo ciekawych zastosowań nie tylko w budownictwie, ale także w innych dziedzinach, np. w motoryzacji oraz w wielu przedmiotach codziennego użytku.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Binglass – Balustrady szklane Wrocław. Firma od lat specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości szkła budowlanego na potrzeby zarówno klientów indywidualnych jak i hurtowych.