Uszczelki i gumy

Uszczelki i elementy gumowe to ważne elementy konstrukcyjne wielu maszyn i narzędzi, a także nieodłączny składnik niemal każdej inwestycji budowlanej. Nie zawsze jednak mamy do dyspozycji gumowe elementy o potrzebnych wymiarach, toteż coraz popularniejsza staje się usługa cięcia gumy i produkcja uszczelek na wymiar. Jak to działa? Czy zamawianie gumowych elementów ma sens? I dlaczego nie warto zabierać się za to metodą „chałupniczą”?

Cięcie gumy na wymiar

W życiu nie brakuje sytuacji, w których przydałby się niestandardowy element gumowy – podczas naprawy pralki, majsterkowania przy samochodzie, ale także podczas wielu prac wykonywanych w ramach prac instalacyjno-wykończeniowych. Dokładnie dopasowana uszczelka gumowa lub montażowa jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania elementu, do którego przymocowania została wykorzystana. Dlatego adaptowanie nie do końca dopasowanych elementów nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Podobnie, jak samodzielne docinanie ręcznie elementów gumowych, które może się sprawdzić w przypadku amatorskich zastosowań, ale jakiekolwiek bardziej profesjonalne zastosowanie nie wchodzi w grę – m.in. z uwagi na czasochłonność takiego procesu, niską precyzję i dosyć wysoki koszt (szczególnie wliczając w to czas poświęcony na wykonanie obróbki).

Cięcie gumy wykonane przez wyspecjalizowany zakład produkcyjny pozwala na otrzymywanie ustandaryzowanych, identycznych elementów gumowych, charakteryzujących się bardzo wysoką precyzją wykonania. Jeśli więc potrzebujesz nieco większych ilości uszczelek lub elementów gumowych, planujesz ich komercyjne lub profesjonalne wykorzystanie w ramach świadczonych usług albo produkujesz różnego rodzaju urządzenia instalacyjno-sanitarne, które mają do czynienia z płynami, to właśnie maszynowo wycinane elementy sprawdzą się najlepiej.

Sposoby maszynowego cięcia gumy

Jednym z najważniejszych sposobów na wycinanie elementów gumowych, jest frezowanie CNC. Cyfrowo programowana frezarka CNC wykonuje precyzyjne instrukcje, by wyciąć obrabiany element dokładnie według otrzymanego zamówienia. Taki proces zachodzi bardzo szybko i pozwala na uzyskiwanie ogromnej ilości identycznych kopii jednakowego elementu. Niski koszt produkcji, szybkość i precyzja, to główne powody stojące za popularnością frezowania CNC. Co ważne, w ten sposób można wycinać nie tylko proste formy czy wzory, ale także o wiele bardziej skomplikowane elementy, jak płaszczyzny, kanaliki czy rowki. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze dopasowanie gumowych łączników czy uszczelek do połączeń w posiadanych elementach, ale nawet na produkowanie elementów ozdobnych i dekoracyjnych z gumy i podobnych materiałów.

Wycinarki hydrauliczne pozwalają na precyzję do 0,01 mm, a także wysoką powtarzalność, dzięki czemu takie elementy mogą być wykorzystywane nawet w bardzo precyzyjnych konstrukcjach, o bardzo niskiej tolerancji na nierówności czy odchyły od normy. Dzięki nowoczesnym technologiom obróbki gumy można w ten sposób produkować wysokiej jakości membrany, zaślepki, rolki czy złączki.

Jak wybrać wykonawcę?

Jakość otrzymywanych gumowych elementów w dużej mierze zależy nie tylko od projektu i jego założeń, ale także od samego wykonawcy i technik obróbki, jakie ma on do swojej dyspozycji. Doświadczony producent uszczelek gumowych pomoże Ci w dobraniu najlepszego sposobu na wykonanie potrzebnych elementów – zarówno od strony materiałowej, jak i kosztowej.  Dlatego dobrze jest zwrócić się do takiej firmy, która oferuje kilka sposobów obróbki i docinki gumy, co pozwala na wykonanie praktycznie każdego zlecenia. Warto zapytać również o gatunek i jakość gumy, która posłuży jako materiał do produkcji – przełoży się to na walory użytkowe, jakość i trwałość wyprodukowanych elementów.

Bez wątpienia wysokiej jakości gumowe uszczelki i elementy montażowe to klucz do zadowolenia z oferowanych produktów, wykonywanych instalacji i innego rodzaju prac, które oferujesz. Skorzystanie z profesjonalnych usług docinania gumy i produkcji uszczelek sprawi, że Twoi klienci będą jeszcze bardziej zadowoleni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]