Wyłączniki krańcowe to urządzenia dostępne w rozmaitych wariantach, oferujących różne sposoby zastosowania i dodatkowe funkcjonalności. Oprócz standardowych przycisków, znajdziemy ich mikro-wersje, przyciski w formie dźwigni, wyłączniki działające optycznie. Jeśli zastanawiasz się nad ich wyborem – poniżej podpowiemy jakie są zalety poszczególnych i kiedy warto po nie sięgać.
Wyłączniki krańcowe a czujniki krańcowe – podobieństwa i różnice
Wyłączniki krańcowe to dość nieprecyzyjna nazwa. Obejmuje ona bowiem nie tylko zwykłe wyłączniki krańcowe, ale również czujniki krańcowe. W tym drugim przypadku, czujnik pełni równocześnie funkcję wyłącznika.
Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest taka, że czujniki sygnalizują potencjalne zbliżanie się przeszkody lub wejście w zadane położenie. Stosując wyłącznik zamiast czujnika, urządzenie również wykryłoby przeszkodę, jednak zamiast przekazać dalej informację o niej, doprowadziłoby jedynie do wyłączenia obwodu.
Oprócz tego, najważniejszymi funkcjami czujników jest przede wszystkim detekcja zadanego położenia wybranego elementu, w przypadku gdy zostanie osiągnięta – odpowiednio włączenie lub wyłączenie zasilania.
Z ofertą wyłączników i czujników do obsługi różnego typu systemów zapoznasz się pod adresem: https://hazbi.com/pl/c/Systemy-bezpieczenstwa/2222464.
Wyłączniki krańcowe – rodzaje, odmiany, zastosowania
Wyłączniki krańcowe można podzielić na kilka najważniejszych kategorii. Pierwszy podział dotyczy sposobu, w który wykrywa się przeszkody w układzie. Wówczas, rozróżniamy wyłączniki krańcowe elektromechaniczne, magnetyczne oraz optyczne.
Wyłączniki elektromechaniczne to najpopularniejsze spośród nich. Charakteryzują się prostą budową i wysokim poziomem bezawaryjności. Kluczowym elementem w ich konstrukcji jest dźwignia mechaniczne, podłączona do elektrycznego włącznika w obudowie.
Wyłączniki magnetyczne pracują wykorzystując parę magnesów, które po zbliżeniu wywołują indukcję prądu – co jest dalej odczytywane jako wystąpienie przeszkody. Zaletą wyłączników magnetycznych jest ich precyzyjność oraz wysoka czułość na nawet najmniejsze zmiany w układzie. Są to wyłączniki niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany w polu elektromagnetycznym.
Wyłączniki optyczne działają w oparciu o układ optyczny. Ich budowa jest najbardziej skomplikowana w porównaniu do pozostałych. Ich minusem jest konieczność stosowania w skrzynkach gwarantujących wysoki poziom odporności na zapylenie. Niestety, ale nadmiar pyłków po dostaniu się do wnętrza mechanizmu mógłby uszkodzić wyłącznik optyczny. Najczęściej, znajdują zastosowanie w robotyce, gdzie liczy się wysoki poziom precyzji oraz bezbłędne funkcjonowanie.
Przeglądając dostępne wyłączniki krańcowe warto też zwrócić uwagę na kilka kolejnych cech. W pierwszej kolejności – czy czujnik pozwala wyłącznie na jego wyłączenie zaraz po wystąpieniu przeszkody, czy też pozwala wybrać zakres przesuwu, odległość lub czas kiedy to nastąpi. W przypadku czujników elektromechanicznych – rodzaj zastosowanej dźwigni również może mieć duże znaczenie.
Typ styków ma wpływ na prędkość działania – do wyboru mamy styki migowe (działające bardzo szybko) lub zwłoczne (o zależnej prędkości działania). Częstotliwość działania to parametr określający maksymalną liczbę cykli, według których może pracować wyłącznik.