Wyposażenie magazynu — jak wybrać poszczególne elementy?

0
536

Jesteś na etapie planowania wyposażenia magazynu i zastanawiasz się, jakie elementy są niezbędne? W tym przypadku decyzja o zakupie bądź wynajmie sprzętu powinna być bardzo dobrze przemyślana. To właśnie od różnego rodzaju mebli i urządzeń zależy bezpieczeństwo i funkcjonalność hal, w których jest składowany towar. Sprawdź, jakich elementów wyposażenia nie może zabraknąć w magazynie.

Wygrodzenia

Podczas urządzania magazynu zdecydowanie można pominąć wygrodzeń. Dzięki solidnym, metalowym siatkom bądź klatkom ze strony https://omv.com.pl/wygrodzenia.php można wydzielić strefy w halach, co ułatwi zorganizowanie przestrzeni. Ponadto ten element wyposażenia jest wykorzystywany do zabezpieczania towarów znajdujących się na regałach. Wygrodzenie jest w stanie zapobiec upadkowi ładunku z półek. W przypadku dużej wysokości towar mógłby stanowić zagrożenie dla pracowników bądź ulec zniszczeniu.

Regały magazynowe

Wybór regałów magazynowych powinien zależeć od specyfiki działalności. Przykładowo firmom przechowującym elementy dłużnicowe mogą przydać się regały wspornikowe, z kolei przy dużej rotacji warto postawić na regały przepływowe. Pod uwagę należy wziąć także koncepcję logistyczną dotyczącą wykładania i odbioru towaru. Według np. strategii FIFO towary umieszczone na regałach jako pierwsze również jako pierwsze opuszczą półki. Ważnym czynnikiem jest również maksymalne obciążenie półek i regałów. Ponadto do istotnych kwestii można zaliczyć stopień wykorzystania powierzchni magazynu, funkcjonalność czy też dostępność z jednej bądź z dwóch stron konstrukcji.

Wózki widłowe

W dzisiejszych czasach raczej trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie magazynu bez wózków widłowych. Dzięki takim pojazdom można przetransportować na terenie hali nawet kilkutonowy towar, a także szybko i bezpiecznie umieścić go na regałach. Co ciekawe, takiego sprzętu nie trzeba kupować. Firma OMV oferuje opcję wynajmu wózków widłowych, możliwe jest też serwisowanie pojazdów. Warto postawić na wysokiej jakości wózki, a także wybrać modele najlepiej odpowiadające specyfice prowadzonej działalności i magazynu.

Ciągniki magazynowe

Ciągniki mogą być uzupełnieniem floty pojazdów magazynowych, ale niekiedy mogą też zastąpić wózki widłowe. Na specjalnych przyczepkach można przetransportować spore ilości ciężkiego towaru. Sporą zaletą ciągników jest brak wymagań dotyczących specjalnych uprawnień, które z kolei są potrzebne do obsługi wózków widłowych. Ponadto takie pojazdy są szybkie, bezpieczne i wydajne.

Urządzenia sprzątające

Magazyny są przeważnie halami wielkopowierzchniowych. Raczej trudno wyobrazić sobie sprzątanie takiego miejsca w tradycyjny sposób, czyli z miotłą i mopem w ręce. Dlatego podczas kompletowania wyposażenia warto pamiętać o urządzeniach sprzątających. Maszyny czyszczące mogą mieć przykładowo formę pojazdu, co pozwala np. na zamiecenie, odkurzenie i wyszorowanie dużej powierzchni podłogi w stosunkowo krótkim czasie. Przy czyszczeniu mniejszej strefy można postawić na maszyny pchane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]