Cement połączony z odpowiednią ilością kruszywa to doskonały materiał budowlany. Po zmieszaniu z wodą i wyschnięciu tworzy jednolite i twarde formy. Jednak z biegiem czasu ulegają one spękaniu i rozpadowi, jeśli wcześniej nie zostaną wyposażone w wewnętrzny metalowy szkielet.
Zbrojenia budowlane tego typu występują dziś praktycznie w każdej konstrukcji betonowej. Technika ta upowszechniła się pod koniec dziewiętnastego stulecia rozpoczynając modę na coraz to wyższe budynki. Utorowała z czasem drogę do epoki strzelistych, przeszklonych biurowców. Z drugiej strony trwałość zbrojonego betonu skutkowała wznoszeniem nowatorskich, także ekscentrycznych budowli, które często na pierwszy rzut oka zdawały się łamać prawa ciążenia. Oprócz realizacji artystycznych wizji, techniki zbrojenia betonu przyczyniły się też do dynamicznego rozwoju budownictwa mieszkaniowego, co spowodowało znaczącą poprawę warunków bytowania wielu osób. Tym samym zwiększyło to powierzchnię miast, które dziś wypełnione są przede wszystkim betonowymi osiedlami.
Wyposażenie betonowej konstrukcji w metalowy szkielet odbywa się na różnych zasadach. Wiele zależy od charakteru segmentu, w którym wykonuje się zbrojenie. Najsilniejszego metalowego wzmocnienia wymagają ściany nośne podtrzymujące część ciężaru budynku. Mniej istotne są zbrojenia ścian bocznych i działowych. Niezwykle ważne jest też wzmocnienie podstawy, na której stawia się kolejne kondygnacje. Od jej jakości zależy bowiem stabilność całego gmachu. Profesjonalna i poparta doświadczeniem wiedza, jak wykonać zbrojenie fundamentów jest nieodzowna, by konstrukcja była bezpieczna i mogła służyć następnym pokoleniom mieszkańców.
O trwałości budowli decyduje nie tylko kompetencja jej budowniczych. Zależy ona też od klasy materiałów, których używa się w trakcie prac. Jednym z niezbędnych elementów dobrego zbrojenia jest stal wysokiej klasy. Zastosowanie mocnych prętów skutkuje tym, że ściana, która została w nie uzbrojona może z powodzeniem przenosić ogromne ciężary konstrukcyjne.