Zagęszczarki do gruntu

Uprawa ogrodu to zadanie czasochłonne i nierzadko trudne. Można jednak ułatwić sobie wykonywanie wielu czynności, w tym zagwarantować efektywną uprawę różnych gatunków roślin, korzystając z praktycznych urządzeń. Należy do nich zagęszczarka do gruntu. Do czego przydaje się w przydomowym ogrodzie?

Nie tylko na budowie

Zagęszczarka do gruntu, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie zagęścić podłoże. Dzieje się tak za sprawą wytworzonych przez urządzenie wibracji. Zagęszczarką można przygotować podłoże z ziemi, piasku, betonu, a także asfaltu. Jak zatem wykorzystać sprzęt w ogrodzie?

Choć kojarzymy zagęszczarkę z zastosowaniem na placach budowy, równie dobrze sprawdza się w ogrodzie. Ułożenie ścieżki z kostki brukowej bądź innego materiału, przygotowanie gruntu do uprawy rozmaitych gatunków roślin – to wszystko wymaga odpowiednio zagęszczonego podłoża. Brak takiego przygotowania bywa zgubny w skutkach. Czeka nas bowiem więcej czasochłonnej pracy. Uprawa może się nie powieść lub jej efekty nie będą satysfakcjonujące.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Na rynku dostępne są różne rodzaje zagęszczarek. Aby wybrać tę, która spełni indywidualne oczekiwania i sprawdzi się do konkretnych zadań, warto skorzystać z pomocy, jaką stanowi ranking elektronarzędzi według Emast.pl.

Wśród ważnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, wymienia się moc urządzenia oraz jego typ. Oczywiście, im mocniejszy sprzęt, tym szybciej można sobie poradzić z zagęszczeniem podłoża. Jednak najmocniejsze zagęszczarki sprawdzają się na placach budowy. Do prac ogrodowych można wybrać nieco mniejsze i łatwiejsze w prowadzeniu zagęszczarki, które mimo ograniczonej mocy urządzenia, są wystarczająco wydajne.

Zagęszczarka może być napędzana silnikiem elektrycznym bądź spalinowym. W pierwszej opcji zyskujemy na sprzęcie wygodniejszym w prowadzeniu, ale z koniecznością podpięcia do sieci elektrycznej. Druga opcja to większa moc, większy sprzęt i idąca w parze wydajność, choć operowanie zagęszczarką nie jest już tak łatwe.

Wibracyjna czy płytowa?

Wibracyjne zagęszczarki działają na większej głębokości, jednak w pracach ogrodowych, celem przygotowania podłoża do uprawy, bardzo dobrze radzą sobie maszyny płytowe. Są mniej wymagające i wygodniejsze w manewrowaniu.

Właściwie przygotowane podłoże pod uprawę zapewnia oczekiwane efekty. Łatwiej o późniejszą pielęgnację, ponadto powierzchnie przeznaczone na uprawę prezentują się również estetycznie. To wszystko są w stanie zapewnić zagęszczarki.

Chcesz dowiedzieć się, jak zagęszczarka i inne elektronarzędzia do ogrodu pomogą Ci przygotować żyzną glebę pod uprawy? Zapoznaj się z poradami w artykule: Jak przygotować ziemię w ogrodzie pod uprawę warzyw?”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]