Wynajem żurawi wieżowych czy zakup

Żurawie wieżowe i inne urządzenia dźwignicowe to profesjonalny sprzęt budowlany, który pozwala realizować najbardziej wymagające projekty. Nabycie właściwego rodzaju żurawia wymaga nie tylko dostosowania właściwości urządzenia do charakterystyki danej inestycji, ale również rozważenia najbardziej opłacalnej formy finansowania. Wynajem czy zakup żurawia dźwigowego – co się bardziej opłaca?

Zakup żurawia dźwigowego – koszty

Żurawie wieżowe to kosztowny sprzęt, którego cena zależy od wielkości i parametrów technicznych. Na zakupie nie kończą się jednak koszty ponoszone przez firmę budowlaną. Urządzenia dźwignicowe podlegają restrykcyjnym regulacjom, dotyczącym eksploatacji i dozoru technicznego. Konserwacja, utrzymanie, serwis i ewentualne naprawy żurawi wieżowych wymagają korzystania z usług firm posiadających uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Utrzymanie urządzenia w dobrym stanie również wymaga nakładów finansowych.

Zakup żurawia wieżowego może okazać się opłacalny szczególnie w sytuacji, kiedy będzie on wykorzystywany przez długi czas w realizacji wielu przedsięwzięć budowlanych. Niemniej nawet w takich okolicznościach należy się liczyć z dużymi kosztami jego utrzymania. Posiadając własny żuraw wieżowy dobrze byłoby zatrudnić wykwalifikowany personel montażystów, serwisantów i operatorów, posiadających stosowne uprawnienia. Ewentualnie można korzystać z oferty firm zewnętrznych, jednakże w tym przypadku należy liczyć się ze znacznymi kosztami i nierzadko długim czasem oczekiwania na realizację usługi.

Wynajem żurawi wieżowych

Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wynajem żurawi wieżowych. Dotyczy to przede wszystkim realizacji tych projektów, które nie są powtarzalne, wymagają wykorzystania urządzenia o konkretnej specyfikacji i mogą spełnić określone zadania. Zakup własnego żurawia jest wówczas nieopłacalny.

Wynajem żurawi wieżowych jest optymalnym rozwiązaniem także wtedy, kiedy specyfika inwestycji wymaga użycia kilku rodzajów urządzeń. Własne żurawie wiązałyby się z ponoszeniem wysokich kosztów zakupu, utrzymania oraz zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników.

Wynajem żurawi wieżowych zdejmuje z firmy budowlanej te koszty oraz odpowiedzialność za stan techniczny urządzenia. Usługa dzierżawy urządzeń może obejmować bowiem:

  • transport urządzeń dźwignicowych na miejsce realizacji zadania;
  • montaż i demontaż żurawi;
  • regularne przeglądy, serwis i konserwację;
  • obsługę urządzeń przez wykwalifikowanych operatorów.

Klasyfikacja i parametry żurawi wieżowych

Żurawie wieżowe to urządzenia charakteryzujące się różnymi parametrami, które pozwalają realizować różnorodne inwestycje budowlane.

Żurawie wieżowe – klasyfikacja i parametry ze względu na:

  • umiejscowienie mechanizmu obrotu – mechanizm odpowiedzialny za obrót może być umiejscowiony na dole wieży i obracać całą wieżą z wysięgnikiem (żurawie dolnoobrotowe) lub na  górze, obracając wyłącznie wysięgnikiem (żurawie górnoobrotowe);
  • typ wysięgnika – tutaj wyróżniamy żurawie wodzarkowe i wychylne;
  • przebieg montażu – ta klasyfikacja zależy od konieczności użycia żurawia pomocniczego podczas montażu urządzenia, dlatego wyróżniamy tu żurawie szybkomontujące (bez konieczności użycia żurawia pomocniczego) oraz żurawie montowane z podzespołów (wymagające użycia żurawia pomocniczego);
  • rodzaj podstawy – klasyfikacja uwzględnia mobilność podstawy, dlatego wyróżniamy tu żurawie stacjonarne oraz żurawie przejezdne.

Przy wyborze żurawia wieżowego do realizacji danej inwestycji należy wziąć też pod uwagę jego parametry, takie jak udźwig, wysokość, wysięg, moment roboczy czy wartość użyteczna podnoszenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]