Jak wybrać gniazdka do domu? Kilka porad

0
1319

Urządzanie pomieszczeń mieszkalnych oraz biurowych obejmuje wiele różnych etapów prac, do których należy między innymi wykonanie instalacji elektrycznej. Wbrew pozorom, rozplanowanie układu instalacji i jej wykonanie nie jest kwestią istotną wyłącznie z praktycznych względów. Ważne są także względy estetyczne, do których zaliczyć należy zarówno rozlokowanie poszczególnych gniazdek i włączników światła, jak i dobór ramek, przycisków i innych zewnętrznych elementów, potrzebnych do ich obsługi.

Gniazdo elektryczne

Gniazdka elektryczne są instalowane niemal wszędzie; każde sprawnie działające pomieszczenie musi umożliwiać podłączenie wybranych sprzętów do instalacji elektrycznej. Szczególnie jest to istotne w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka czy salon, w których liczne sprzęty – kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny, telewizor, pralka i inne – mogą wymagać stałego dostępu do prądu przez długi okres.

Istotną sprawą w doborze gniazdek jest rozważenie potrzeby odporności na wilgoć. W przypadku gniazdek instalowanych w łazience lub w innych pomieszczeniach o zwiększonym poziomie wilgoci warto sięgnąć po modele wyposażone w plastikową osłonę. Gwarantuje ona higroskopijność gniazdek, co pozwala na ich bezpieczne korzystanie niezależnie od ilości unoszącej się w powietrzu wilgoci. 

Gniazda tego typu powinny być oznaczone specjalnym kodem: IP23, określającym klasę ich szczelności. W przypadku innych pomieszczeń można sięgnąć po zwykłe gniazda i włączniki, bez przesłon. Jeśli natomiast planujesz wykonanie gniazdek zewnętrznych, wówczas należy sięgnąć po osprzęt oznaczony odpowiednią klasą szczelności – IP44.

Wygląd gniazd elektrycznych a aranżacja wnętrz

Zdecydowana większość stosowanych gniazd i kontaktów elektrycznych została obudowana częściami w kolorze białym lub szarym. Fakt ten nie powinien dziwić – gniazda oraz kontakty postrzegamy przede wszystkim z perspektywy praktycznych funkcji, które pełnią, nie przykładając specjalnie wagi do ich wyglądu lub sposobu komponowania się z resztą otoczenia. To błąd. Poza funkcjonalnością równie istotna może okazać się estetyka; szczególnie gdy w wystroju wnętrz przykładamy uwagę do najmniejszych szczegółów.

Naprzeciw potrzebom osób pragnących urządzić swoje mieszkanie ze smakiem wychodzą czołowi producenci osprzętu elektroinstalacyjnego. Warto zauważyć, że osprzęt to nie tylko gniazdka i wyłączniki, lecz także uzupełniające je ramki oraz modulatory, przyciski i różnego rodzaju akcesoria.

Zazwyczaj, przygotowanie kontaktu do pracy wymaga skompletowania dwóch elementów – wnętrza gniazda oraz ramki; podobnie w przypadku włączników, które składają się z przycisków oraz ramki. Niektórzy producenci rozbijają osprzęt na trzy oddzielne części, przeznaczone do skompletowania. Dzięki temu, mamy możliwość mieszania kolorów i wzorów pochodzących od tych samych producentów, poprzez dobór i łączenie różnych elementów.

Szczególną popularnością cieszą się obecnie ramki o eleganckim, nieprzesadzonym projekcie, o neutralnych, ale bardzo wyrazistych kolorach. Dzięki wykonaniu z wysokiej klasy materiałów, gniazda i włączniki mogą podkreślić prestiż i elegancję danego pomieszczenia. Równie często sięgamy po gniazda w stylu retro, wykonane w tradycyjnych kolorach – brązowym, beżowym lub białym. Popularne są zwłaszcza motywy dekoracyjne, naśladujące stiuk wenecki, dodające wnętrzu stylu.

Osobom poszukującym gniazdek i kontaktów solidnie wykonanych oraz wyróżniających się estetycznym wyglądem polecamy zapoznać się ofertą z firmą Schneider, szczególnie linią Schneider Asfora lub Schneider Sedna, w których produktach znajdziemy odcienie śnieżnej bieli, satyny i ciemnego grafitu. Gniazda i kontakty Schneider występują we wszystkich możliwych wersjach – gniazd komputerowych, telewizyjnych, mieszanych, a także licznych innych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]