Różne rodzaje rolet okiennych wewnętrznych

Rolety okienne są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w wielu domach. Sprawdzają się przede wszystkim ze względu na swoją wysoką funkcjonalność i ciekawe możliwości aranżacyjne. Sprawdźmy zatem, jakie są ich najbardziej popularne rodzaje.

Klasyczne rolety w kasecie

Jednymi z pierwszych rolet, które były znane w Polsce, były rolety w kasecie. Cechują się bardzo estetycznym wyglądem również po zwinięciu, ponieważ dobrze dopasowana kaseta jest gwarancją jednolitego, prostego wyglądu okna. Jednocześnie pełni ona funkcję ochronną i sprawia, że roleta nie ulega zabrudzeniu, kiedy nie jest używana.

Jednocześnie jednak rolety w kasecie zajmują dość sporo miejsca. Z tego powodu nie mogą być wykorzystywane tam, gdzie wykusze okienne są wąskie i gdzie przeszkadzałyby w otwieraniu skrzydła okiennego. Ograniczeniem może być także konieczność ingerowania w ramę okienną, aby umieścić na niej kasetę, co nie zawsze jest możliwe.

Uwielbiane rolety mini

Drugim rodzajem rolet, które są alternatywą dla tych w kasecie, są rolety mini. Nie posiadają żadnej kasety, a co za tym idzie – większość z nich pozwala na bezinwazyjny montaż, co jednocześnie bywa ich największą roletą. W ten sposób sprawdzają się tam, gdzie nie możemy wiercić w ramie, na przykład w wynajętym mieszkaniu.

Brak kasety sprawia jednocześnie, że roleta zajmuje mniej miejsca i jest bardziej funkcjonalna w przypadku małego wykuszu. Niestety jest cały czas widoczna, nawet gdy jej nie używamy, co może przeszkadzać niektórym osobom.

Rolety pełne oraz dzień-noc

Gdy spojrzymy na współczesne rolety, dostępne na stronie https://rolety24.net/, zobaczymy przede wszystkim, że dzielą się na pełne oraz rolety dzień i noc. Pierwsze z nich mają materiał w postaci ciągłej, jednorodnej tkaniny, co zapewnia im zawsze stały dostęp światła, regulowany jedynie uniesieniem jej w górę lub w dół.

Z kolei rolety dzień-noc, które zdobywają sobie obecnie coraz większą popularność, pozwalają na sterowanie dopływem światła w optymalny sposób. Przeplatające się paski z jednorodnej oraz półprzezroczystej tkaniny sprawiają, że możemy je różnie ustawić względem siebie, swobodnie decydując, czy w pokoju będzie jaśniej, czy ciemniej.

Plisy okienne

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem są plisy okienne, czyli rodzaj rolet doskonale sprawdzający się w nowoczesnych oraz klasycznych pomieszczeniach. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim ciekawy i estetyczny sposób ozdabiania okna. Jednocześnie plisy mogą być ustawione dosłownie na każdej wysokości albo zasłaniane od dołu! W ten sposób podobnie jak rolety dzień i noc, pozwalają na bardzo swobodne określenie, ile światła wpadnie do pomieszczenia, a nawet – przez którą część okna to nastąpi.

Moskitiery ramowe

Alternatywą dla różnorodnych rolet albo dodatkiem do nich mogą być moskitiery ramowe. Jest to rodzaj cienkiej siatki, która nie ogranicza widoczności, rozpiętej na ramie dopasowanej do okna. Dzięki temu, że siatka jest cienka, pozwala na swobodny przepływ powietrza i wlatywanie światła po otwarciu okna, ale nie przepuszcza insektów. To pomocne rozwiązanie dla każdego, kto po prostu ich nie znosi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]