Najprostszym urządzeniem hydraulicznym, jest łuparka do drewna. Zawiera wszystkie podstawowe elementy maszyny hydraulicznej i nadaje się do zastosowania praktycznie w każdej sytuacji.
Łuparka do drewna w gospodarstwie domowym
W wydaniu domowym łuparka zwykle posiada czterosuwowy silnik benzynowy, który zapewnia zasilanie dla systemu. Silnik jest podłączony do hydraulicznej pompy olejowej. Pompa tworzy strumień w którym jest olej wysokociśnieniowy, który biegnie do zaworu. Ten uruchamia operator ostrza i pozwala je podnieść. W urządzeniu jest też zbiornik który służy do przechowywania oleju hydraulicznego którego zadaniem jest zasilanie pompy i zwykle filtr, aby utrzymać olej w czystości. Zawory mogą wywierać nacisk zarówno do przodu, jak i do tyłu na tłok. Jednym z typów zaworów jest „zawór szpulowy” ze względu na podobieństwo do szpuli ze szpuli nici.
W rzeczywistości pompa zawiera dwie sekcje pompujące i wewnętrzny zawór wykrywający ciśnienie, który przecina się między nimi. Jedna sekcja pompy generuje maksymalną prędkość przepływu gpm przy niższym ciśnieniu. Służy na przykład do wyciągania tłoka z kłody po rozłupaniu kłody. Wciągnięcie tłoka z powrotem do cylindra wymaga bardzo małej siły i chcesz, aby odbywało się to szybko, więc chcesz uzyskać najwyższą możliwą prędkość przepływu przy niskim ciśnieniu. Jednak podczas wciskania tłoka w kłodę, potrzebujesz wyższego ciśnienia, aby wytworzyć maksymalną siłę rozłupywania. W poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu warto odwiedzić sklep internetowy gdzie można znaleźć łuparki do drewna
Łuparka do drewna na opał
Łuparka to przydatne urządzenie , które znacząco ułatwia proces rozłupywania drewnianych klocków na kawałki – dzięki temu urządzeniu możliwe jest ich szybkie i sprawne ich rozłupywanie. W zależności od przeznaczenia i oczekiwanej mocy o tego urządzenia dzieli się ono na kilka typów, z których każdy różni się od pozostałych możliwościami. Oto trzy główne typy:
- Łuparka do drewna.
- Rozdzielacz hydrauliczny.
- Rozdzielacz kinetyczny.
Każda łuparka posiada napęd, jednak w zależności od konkretnych potrzeb użytkownika widoczne są specyficzne różnice w budowie tych urządzeń. Przykładowo – są modele które wyposażono w napęd obsługiwany przez silnik elektryczny z kołem pasowym lub napęd który ma postać ciągnika rolniczego, działający w oparciu o wał odbioru mocy.
Główną różnicą pomiędzy różnymi typami łuparek jest zasada działania, choć w przypadku łuparek kinetycznych i hydraulicznych jest bardzo podobna: blok jest dociskany do klina, który dzieli go na części. Łuparki wierteł działają na zupełnie innej zasadzie, ponieważ operator lekko dociska blok do wiertła, po czym wiertło zaczyna go naciągać i dzielić na części. Najczęściej spotyka się łuparki wierteł. Wynika to z ich budowy, możliwości i działania.
Łuparka w leśnictwie
Łuparki hydrauliczne to bardziej zaawansowana odmiana tego urządzenia – do zastosowania w dużych gospodarstwach rolnych i zakładach przemysłowych, gdzie łupi się naprawdę duże kłody, a prędkość łupania nie jest tak istotna. Łuparka hydrauliczna działa podobnie jak kinetyczna – obrobione drewniane klocki również są dociskane do specjalnego klina, ale różnica polega na zastosowaniu pompy hydraulicznej, która napędzana jest silnikiem i siłownikiem. Po doprowadzeniu oleju na drugą stronę tłoka rozpocznie się cofanie mechanizmu dociskowego i przygotowanie do kolejnej operacji łupania. Takie łuparki do drewna dobrze sprawdzają się na przykład w leśnictwie i przedsiębiorstwach gospodarki drzewnej.
Siła łupania mierzona jest w tonach i pokazuje, jak mocno ostrze uderza w kłodę. Tasaki o małej mocy nie poradzą sobie z twardymi gatunkami drewna – dębem, bukiem czy poskręcanymi pniakami i nie nadają się do zastosowania w gospodarce leśnej. Długość kłody jest ograniczona skokiem tłoka i siłą łupania. Im są większe, tym dłuższe kłody będą obsługiwane przez łuparkę. Średnia wartość dla modeli poziomych wynosi 0,37 i 0,52 m. Pionowe mogą obsługiwać kłody o długości 1 metra i więcej.
Ogranicznik ruchu tłoka to metalowa płytka z popychaczem. Potrzebna jest do pracy z krótkimi kłodami, oszczędza paliwo i czas na rąbanie drewna. Kółka do transportu narzędzia służą do przeniesienia go bliżej stosu drewna lub zabrania go do szopy. Czasami obecna jest regulacja wysokości, dzięki której nie musisz wysoko podnosić ciężkich przedmiotów oraz noże rozłupujące na 2 lub 4 części w celu dostosowania rozmiaru kłód. Zastosowanie łuparek różni się w zależności od ich stopnia zaawansowania oraz wspomnianej siły docisku. Niemniej jednak są szczególnie przydatne w obliczu takich zadań jak przydatność w usługach, tartakach i wiatrakach.
Łuparki znajdują więc zastosowanie zarówno w przydomowych warsztatach, na przykład do łupania drewna na opał, jak i w zakładach drzewnych czy firmach produkcyjnych. W każdym przypadku zastępują tradycyjną siekierę lub piłę mechaniczną, co pozwala zwiększyć wydajność i skrócić czas obróbki drewna.