Zanim zamówisz montaż paneli w dolnośląskim. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Jak wielu mieszkańców województwa dolnośląskiego rozważasz zainwestowanie w elektrownię fotowoltaiczną. To bardzo dobry pomysł, którego realizacja zagwarantuje Ci znaczne obniżenie kosztów stałych poprzez zniwelowanie lub wręcz wyzerowanie rachunków za prąd. Zanim jednak zaczniesz zbierać oferty firm montujących panele fotowoltaiczne w dolnośląskim i analizować je pod kątem cenowym, to powinieneś wiedzieć, z czego właściwie składa się instalacja fotowoltaiczna. Jej najważniejsze elementy omawiamy w naszym artykule.

Panele fotowoltaiczne

Słowo „panele” jest używane potocznie, natomiast warto wiedzieć, że prawidłowo powinniśmy mówić o ogniwach fotowoltaicznych lub modułach fotowoltaicznych. Stanowią one najbardziej charakterystyczny, a przy tym najważniejszy element całej instalacji.

Zwykle montuje się je na dachu budynku w taki sposób, aby przez większą część dnia były nasłonecznione – optymalna będzie tutaj połać południowa lub południowo-zachodnia, jednak współczesne panele charakteryzują się tak dużą efektywnością, że problemem nie jest również montaż po stronie wschodniej i zachodniej (najlepiej na osobnych obwodach).

Ogniwa fotowoltaiczne składają się z półprzewodnikowych płytek, które wykorzystują efekt fotoelektryczny. Są więc zdolne produkować energię elektryczną pod wpływem promieniowania słonecznego – niewyczerpanego, zupełnie darmowego i bardzo efektywnego źródła energii. Właśnie dlatego elektrownie fotowoltaiczne są zaliczane do kategorii instalacji OZE.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne oferują dziś dwa podstawowe rodzaje modułów, czyli polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Można je łatwo odróżnić – te pierwsze w słońcu mienią się na niebiesko, natomiast te drugie na czarno. Trudno jest w kilku słowach wskazać, który rodzaj paneli jest lepszy – wrócimy do tego w osobnym artykule.

Najważniejszym kryterium wyboru ogniw fotowoltaicznych jest moc szczytowa wyrażona w Wp (watopikach), która ma również wpływ na cenę paneli fotowoltaicznych. Obecnie markowe panele bez problemu osiągają wartości powyżej 400 Wp, dzięki czemu można ich umieścić mniej na dachu, oszczędzając miejsce i jednocześnie uzyskując wysoką moc instalacji fotowoltaicznej.

Falownik

Przez instalatorów fotowoltaiki określany mianem serca instalacji. To on odpowiada za zamienianie prądu stałego produkowanego przez ogniwa na prąd przemienny, który zasila urządzenia elektryczne i elektroniczne w domu lub w firmie.

Falownik musi zostać idealnie dobrany do instalacji pod względem mocy. Wskazane jest zastosowanie falownika trójfazowego, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej. Współczesne inwertery komunikują się z urządzeniami mobilnymi właścicieli przez aplikację, co pozwala wygodnie śledzić produkcję, analizować uzyskiwane wyniki oraz na bieżąco dowiadywać się, ile oszczędzamy dzięki fotowoltaice.

System montażowy

Dobiera się go pod kątem miejsca montażu paneli fotowoltaicznych, za co oczywiście odpowiada wybrana firma. W Polsce moduły najczęściej umieszcza się na dachu skośnym przy pomocy specjalnych szyn aluminiowych przytwierdzonych do konstrukcji dachu.

Z kolei na dachach płaskich oraz na gruncie konieczne jest już wykonanie konstrukcji stalowej, która umożliwi uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli, a tym samym najwyższej produkcji energii.

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych ma bardzo duży wpływ nie tylko na efektywność pracy całego systemu fotowoltaicznego, ale też jego trwałość, bezawaryjność i bezpieczeństwo mieszkańców. To koronny argument przemawiający za tym, aby postawić tutaj na doświadczonego, renomowanego wykonawcę.

W województwie dolnośląskim bardzo dobrą opinią cieszy się firma Sun For You, która oferuje kompleksowy montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu i regionie – https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.

Gdy już otrzymasz pierwsze oferty na montaż paneli, to koniecznie dokładnie sprawdź, jakie komponenty zaproponowały poszczególne firmy. Producent paneli powinien znajdować się na liście Tier 1 obejmującej największych dostawców systemów fotowoltaicznych. Dowiedz się również, jak długa jest gwarancja na ogniwa fotowoltaiczne oraz falownik.

Sun For You dostarcza swoim klientom rozwiązania czołowych producentów systemów fotowoltaicznych, objęte aż 25-letnią gwarancją. Wejdź na stronę https://sunforyou.pl/ i zamów bezpłatny, niezobowiązujący audyt, który pozwoli określić potrzebną moc instalacji dla Twojego domu lub firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]