Rolety zewnętrzne

Każda osłona okienna daje nam poczucie prywatności i bezpieczeństwa, jednak istnieje pewien szczególny rodzaj rolet, które naprawdę mogą ochronić dom i jego mieszkańców. Mowa o roletach zewnętrznych, które mają wiele zalet i bardzo mało wad. Odpowiadamy, dlaczego warto zamontować je we własnym domu.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi jest bardzo ważna, jednak na komfort życia wpływają też inne czynniki. Zewnętrzne osłony okienne mogą nie tylko estetycznie wyglądać i harmonijnie komponować się z elewacją budynku, ale też skutecznie chronić to, co mamy najcenniejsze, czyli nasze zdrowie lub życie.

Roleta zewnętrzna chroni przez cały rok

Niezależnie od tego, czy wybierzemy rolety zewnętrzne natynkowe, czy te montowane pod elewacją to każda z nich wyróżnia się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Latem skutecznie ograniczają nagrzewanie pomieszczenia, natomiast zimą wspierają izolację okna i zapobiegają uciekaniu ciepła. Dzięki temu przez cały rok mamy zapewniony wyższy komfort termiczny, a dodatkowo podczas ciepłych miesięcy możemy nieco zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ponieważ zauważalnie zmniejsza się potrzeba korzystania z klimatyzacji czy wentylatorów.

Rolety zewnętrzne jak żadne inne doskonale ograniczają też hałas dobiegający z zewnątrz. Podczas ulewnego deszczu czy mocnego wiatru, możemy opuścić rolety i „zabunkrować” się we własnym domu. Podobnie zresztą w sytuacji, gdy mieszkamy nieopodal ruchliwej ulicy lub usiłujemy zasnąć w ciągu dnia, a pod naszymi oknami znajduje się plac zabaw dla dzieci.

Chronią okna i wydłużają ich żywotność

Rolety zewnętrzne stanowią doskonałą ochronę dla okna przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Intensywne opady gradu mogą uszkodzić nie tylko szybę, ale też ramę okienną, a to w skrajnych przypadkach może skończyć się wymianą całej stolarki. Wybór i montaż odpowiednich rolet może uchronić nie tylko nasz dom przed zniszczeniem, ale też portfel przed kolejnym wydatkiem.

Pełne zaciemnienie i spokojna noc w ciągu dnia

Rodzice małych dzieci doskonale rozumieją konieczność odbycia przez dziecko drzemki w ciągu dnia. Krótki lub urywany sen nie wpływa dobrze ani na prawidłowy rozwój malucha, ani tym bardziej na jego humor. Rolety zewnętrzne potrafią sprawić, że w dziecięcym pokoju w kilka chwil zapanuje ciemność, nawet w słoneczne popołudnie.

Osłony okienne mogą też poprawić jakość snu w nocy. Szczególnie latem, gdy słońce wstaje chwilę po godzinie 04:00, a promienie słoneczne od wczesnych godzin próbują przedostać się do naszej sypialni. Mocne zaciemnienie pomieszczenia sprawi, że w naszym organizmie wydzieli się odpowiednia ilość melatoniny, która odpowiada za zdrowy sen, obniża ciśnienie krwi oraz poziom glukozy.

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Samodzielny montaż rolet zewnętrznych może nie być najlepszym pomysłem, chociaż ich konstrukcja nie jest skomplikowana. Osłona w dużej mierze składa się ze specjalnego silnika, prowadnic, pancerza oraz skrzynki z rurą nawojową. Fachowiec, który ma doświadczenie w tej dziedzinie, z łatwością zamontuje je w naszym domu, dzięki czemu nie stracimy gwarancji na cały mechanizm.

Firma, która zajmuje się montażem rolet, pomoże nam określić własne potrzeby, dokona profesjonalnych pomiarów oraz zapewni prawidłowy montaż bez ryzyka późniejszych wad. Szukając odpowiedniego wykonawcy, zwróćmy szczególną uwagę na opinie innych klientów, odwiedzając, chociażby ich stronę internetową oraz przeczesując portale społecznościowe. Rolety zewnętrzne to inwestycja na lata, dlatego ich montaż powinien zostać przeprowadzony prawidłowo i zgodnie ze sztuką.

Akcesoria do rolet zewnętrznych

W ofercie sklepów z osłonami okiennymi znajdują się też akcesoria do rolet zewnętrznych. Te mogą znacząco ułatwić funkcjonowanie całego mechanizmu, a tym samym pozytywnie wpłynąć na komfort użytkowania. Dużą popularnością cieszą się piloty naścienne, które umożliwiają wygodne sterowanie położeniem rolet (bez konieczności używania specjalnej taśmy) oraz piloty radiowe, które wyglądem przypominają tradycyjny przełącznik do telewizora.

Oferowane dodatkowe akcesoria nie mają wpływu wyłącznie na wygodę korzystania z osłon. W sklepach znajdziemy również zwijacze, czyli kasetki, w której chowa się taśma oraz specjalne prowadnice. Osoby, które myślą o montażu rolet mogą nie tylko dopasować je do koloru czy stylu elewacji, ale również wnętrza budynku. Kasetki na zwijacze występują w wielu kolorach oraz różnych kształtach, dzięki czemu z pewnością będą mogły dopasować się do całej aranżacji.

Rolety zewnętrzne — dużo zalet, mało wad

Takie rozwiązanie pomoże utrzymać odpowiedni komfort termiczny w naszym domu, ale też osłoni nas przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Rolety zewnętrzne szczególnie przydatne wydają się w okresie zimowym, kiedy słońce zachodzi bardzo szybko, a w domu używamy lamp, przez co każda osoba stojąca po drugiej stronie okna jest w stanie zobaczyć wnętrze naszego mieszkania.

Oprócz tego zewnętrzne osłony wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Może i nie są w stanie w 100 proc. powstrzymać złodzieja przed ewentualną kradzieżą, jednak dźwięk wyłamywanych paneli z pewnością obudzi sąsiadów, a nam da kilka dodatkowych minut na zawiadomienie policji czy ochrony.

Jak każde rozwiązanie również to nie jest pozbawione wad. Jedną z nich są ograniczenia montażowe. Jeśli zależy nam na roletach podtynkowych, decyzję o ich zamontowaniu powinniśmy podjąć już na etapie projektowania budynku. Na ich niekorzyść może przemawiać również cena, która w ostatecznym rozrachunku okazuje się proporcjonalna do ilości zalet i funkcjonalności, które niosą za sobą rolety zewnętrzne.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

[Głosów:0    Średnia:0/5]