okna oddymiające w budynkach

Zabezpieczenia przeciwpożarowe są niezbędne we wszystkich budynkach. Powinno się o nie zadbać we własnym domu, choć najistotniejsze są w obiektach użyteczności publicznej, biurowcach, szpitalach i innych miejscach, w których przebywają setki osób. Odpowiednie systemy odprowadzania dymu, gaśnice, czujniki i alarmy chronią wszystkich przebywających w danym obiekcie w razie pożaru. Ważnym elementem takich systemów są okna oddymiające. Dowiedz się więcej na ich temat.

systemów oddymiania

Okna oddymiające – co to takiego?

Okna oddymiające są alternatywą dla systemów oddymiania. Dzięki nim usuwa się dym i szkodliwe opary w budynkach, w których nie ma możliwości zamontowania klap dymowych na dachu. System oddymiający można umieścić w oknach dachowych oraz w tradycyjnych oknach nawet w starych kamienicach i innych budynkach, w których nie można pozwolić sobie na dużą ingerencję w konstrukcję.

Okna oddymiające są wyposażone w specjalne siłowniki elektryczne, które łączą się z czujnikami dymu. Dzięki temu centralki oddymiania uruchamiają je automatycznie w razie wykrycia zagrożenia. Przez okna usuwa się wszystkie niebezpieczne związki i dym, które powstają w czasie pożaru. Osoby przebywające w budynku są chronione w ten sposób przed wpływem toksycznych gazów i gryzących oparów, które spowalniają lub uniemożliwiają przeprowadzenie ewakuacji.

Okna oddymiające

Jakie są zastosowania okien oddymiających?

Montaż okien oddymiających jest możliwy w budynkach użyteczności publicznej, na klatkach schodowych, w budynkach mieszkalnych, a także w zakładach przemysłowych i biurach. Okna oddymiające dostępne na https://global-poz.pl/ są w wielu przypadkach jedyną opcją dostosowania budynków do aktualnych wymogów przeciwpożarowych.

zastosowania okien oddymiających

Systemy oddymiania w postaci okien umieszcza się w wybranych miejscach w celu zapewnienia drożności dróg ewakuacyjnych i pożarowych. Przez okna odprowadza się dym i ciepło z płonącego budynku. Dzięki temu ugaszenie ognia przez straż pożarną jest łatwiejsze. Na co dzień okna wchodzące w skład systemu oddymiania mogą służyć do wentylowania pomieszczeń, pełniąc identyczną funkcję jak ich klasyczne odpowiedniki.

Okno oddymiające prezentuje się estetycznie, dlatego wygląda dobrze zarówno w nowoczesnych, jak i starszych budynkach. W codziennym użytkowaniu okno tego działa tak samo jak zwykłe skrzydło, dlatego jest to praktyczne rozwiązanie, by zapewnić funkcjonalność i bezpieczeństwo w każdym obiekcie. Do wyboru ma się okna połaciowe, dzięki czemu systemy przeciwpożarowe z użyciem okien oddymiających wykona się na poddaszach i strychach użytkowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]