Jaki projekt domu wybrać na działkę pod lasem

Naszym zdaniem taka lokalizacja wymusza nie tylko spełnienie wymagań decyzji o warunkach zabudowy lub zapisów planu miejscowego, ale także stawia dodatkowe wymagania odnośnie formy i wykończenia budynku oraz rozplanowania jego wnętrza.

Zdecydowanie lepiej na tle ściany zieleni będzie się prezentował dom o prostej formie, niż ten przypominający mocno ozdobiony wykuszami, kolumnami i lukarnami dworek. Doskonale sprawdzą się w takiej lokalizacji np. projekty domów w stylu stodoły, ale także domy przypominające rozłożysty bungalow. Nie bez znaczenia jest także dobór i kolorystyka materiałów wykończeniowych. Jeżeli tynki, to polecamy stonowane barwy z palety kolorów naturalnych lub występujących w naturze. Warto przy tym pamiętać, że ściana północna będzie zdecydowanie bardziej narażona na zabrudzenia, czy wręcz porastanie mchem – identyczne zjawisko zaobserwujemy na każdym drzewie w lesie; mech na północnej stronie pnia od wieków służył nawet do wyznaczania stron świata. Jeżeli elewację północną mamy w projekcie sprytnie zaprojektowaną z okładziną kamienną lub klinkierową, a dodatkowo pozwolimy później piąć się po niej na przykład zimozielonemu bluszczowi, to dzięki tym niewielkim dodatkowym nakładom w trakcie budowy, zminimalizujemy późniejsze prace wymagane do utrzymania ściany w należytym stanie. Także pokrycie dachu wykonajmy z możliwie jak najmniej porowatego materiału. Sprawdzi się idealnie dachówka glazurowania zabezpieczająca przed zjawiskiem omszałych połaci.

Mieszkanie przy lesie

Mieszkanie przy lesie może niczym nie różnić się od każdej innej lokalizacji, ale w 99 procentach przypadków, nie po to kupuje się przecież tak malowniczo położoną działkę, żeby prowadzić życie klasycznego mieszczucha. Z tego powodu projekt domu, który postawimy na skraju lasu powinien posiadać na pewno większy niż zazwyczaj wiatrołap, kotłownię lub duże pomieszczenie gospodarcze oraz słusznej wielkości garaż. Niekoniecznie będzie on wykorzystywany na parkowanie dwóch samochodów. Szybko okaże się zapewne, że znajdą tam swoje miejsce rowery niezbędne do czynnego relaksu w trakcie wypraw po lesie, a może też quad, albo dodatkowe akcesoria zmieniające naszą zwykłą terenówkę w prawdziwego twardziela niebojącego się żadnej wyprawy w głuszę.

projekcie domu

Co do rozmieszczenia w projekcie domu podstawowej funkcji mieszkalnej, to ważna będzie nie tylko orientacja pomieszczeń względem stron świata, ale także względem właśnie naszego lasu. Nawet przed zapadnięciem zmroku światła może być zdecydowanie mniej, albo chociażby pojawi się wrażenie, że ściana zieleni pochłania słońce i do pokoi dochodzi go niewystarczająca ilość. Dlatego też postarajmy się o osiągnięcie kompromisu pomiędzy ładnym widokiem na starodrzew, a doświetleniem pomieszczeń. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór projektu, w którym okna w sypialniach są z dwóch stron, na przykład połaciowe w ścianie bocznej oraz klasyczne z parapetem w szczytowej. Warto jest spędzić też na działce chociaż jeden pełny dzień, by zaobserwować, jak operuje słońce, jak jest przesłaniane w trakcie dnia przez drzewa i która część działki jest najlepiej, a która najsłabiej doświetlona. Zyskamy wtedy komplet informacji pozwalających wybrać odpowiedni projekt domu, zaplanować miejsce na taras i przewidzieć rezerwę terenu na przykład pod dodatkowy domek gospodarczy, albo drewutnię.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]