Angobowana czy glazurowana - jaką dachówkę ceramiczną wybrać?

Dachówka ceramiczna to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów pokryć dachowych, zarówno w zabudowie jednorodzinnej jak i budynkach użyteczności publicznej.

Dachówka ceramiczna jest nie tylko trwała i praktyczna, ale również estetyczna. Dodatkowo producenci oferują szeroki wachlarz kolorów oraz kilka wariantów wykończenia. Warto poznać różnice by dokonać trafnego wyboru.

Dachówka ceramiczna naturalna

Najczęściej występuje w kolorze ceglano-czerwonym, dzięki specjalnym barwnikom istnieje możliwość ich barwienia na różne kolory, począwszy od odcieni żółtego, skończywszy na brązach. Dachówka naturalna wymaga konserwacji, ze względu na naturalnie porowatą powierzchnię, w którą wnikać mogą zabrudzenia.

Dachówka ceramiczna angobowana

Angobowanie to metoda barwienia, polegająca na polewaniu dachówki glinką z różnymi domieszkami, które mają nadać dachówce odpowiedni kolor. Warstwa nanoszona jest na dobrze wysuszoną dachówkę, ale jeszcze przed jej wypalaniem, co zapewnia idealne wiązanie dachówki z warstwą angoby i ujednolica barwę.

Co ważne nie tworzy ona na powierzchni zamkniętej struktury, jest raczej porowata co zapewnia dobre parametry dyfuzyjne. Dachówki angobowane dostępne są w szerszej gamie kolorystycznej niż dachówki naturalne. Dostępne są także angoby bezbarwne, pełniące głównie funkcję ochronną, zaś dla poszukiwaczy oryginalnych walorów estetycznych dostępne są angoby cieniowane.

Dachówka ceramiczna glazurowana

Glazurowanie, inaczej szkliwienie polega na pokryciu wypalonej już dachówki warstwą rozdrobnionego i stopionego szkliwa i ponownym jej wypaleniu. W efekcie powstaje szklista, gładka powierzchnia, pozbawiona wszelkich porów, zapewniająca jeszcze lepszą odporność na zabrudzenia, osadzanie się mchu czy pleśni. Gładkie szkliwo świetnie wspiera proces samooczyszczenia się powierzchni dachu, przez co nie ma konieczności jego dodatkowej konserwacji. Ten rodzaj pokrycia charakteryzują się wysokim połyskiem, co dla wielu znacząco podnosi walory estetyczne. Wybór kolorów jest tu podobny jak w przypadku dachówek pokrytych angobą.

Wybór pomiędzy dachówką naturalną, angobowaną czy glazurowaną często podyktowany jest względami finansowymi. Najdroższe są dachówki glazurowane. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne. Dachówka naturalna lepiej pasuje do domów tradycyjnych, dworków. Angobowane i glazurowane lepiej sprawdzą się w budownictwie nowoczesnym.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]