Ochrona domu przed wilgocią

System wentylacyjny to ważny element każdego budynku. To on odpowiada za właściwą cyrkulację powietrza, w tym za usuwanie nadmiaru wilgoci z wnętrza, na zewnątrz budynku. Jego istotnym elementem są nowoczesne kominki wentylacyjne instalowane na dachach współczesnych domów.

Zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza wewnątrz domu, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnie i łazienki, to najlepszy sposób na uniknięcie zagrzybienia ścian i sufitów. Dzięki dobrej wentylacji pomieszczeń, para wodna powstająca wewnątrz domu nie będzie ulegała kondensacji, lecz przez kanały wentylacyjne będzie usuwana na zewnątrz budynku. Ważnym elementem tych kanałów są kominki wentylacyjne, które instaluje się na zewnątrz budynków, jak najbliżej kalenicy dachu. Na rynku znajdziemy wiele modeli kominków pasujących do różnych typów pokryć dachowych. Duży wybór tego typu produktów pozwoli na estetyczne wykończenie przewodów wentylacyjnych w każdym domu.

Projekt i budowa systemu wentylacyjnego w domu

kominki

Każdy dom wyposażony w kuchnię i łazienkę w naturalny sposób narażony jest na zawilgocenie. By uniknąć zjawiska skraplania się pary wodnej na sufitach i ścianach wewnątrz domów, już na etapie projektowania budynków, zakłada się budowę specjalnych przewodów wentylacyjnych. Zadaniem tych przewodów jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, w tym odprowadzanie wilgoci z jego wnętrza na zewnątrz. By taki system był systemem wydajnym w działaniu, dom nie może być obiektem całkowicie zamkniętym. Do wnętrza budynku musi mieć dostęp świeże powietrze z zewnątrz, co realizowane jest m.in. poprzez okresowe wietrzenie pomieszczeń i rozszczelnianie okien.

Zwieńczeniem przewodów wentylacyjnych są kominki wentylacyjne, które instaluje się na dachach budynków. Ważne, by kominki były instalowane tuż przy kalenicy dachu, co gwarantuje wysoką wydajność działania całego układu wentylacyjnego w danym domu i co zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu kominka w czasie zimy – nisko osadzone kominki narażone są na uszkodzenie przez zsuwający się z dachu zmrożony śnieg i lód.

Montaż kominka wentylacyjnego

kominek

W ofercie większości producentów pokryć dachowych, znajdziemy również gotowe do montażu kominki wentylacyjne. Kominki sprzedawane są wraz z płytą podstawową, dopasowaną do konkretnego typu pokrycia dachowego, do której mocuje się kominek. Po zainstalowaniu kominka na dachu, należy go jeszcze podłączyć do istniejącego przewodu wentylacyjnego. Można wykorzystać do tego połączenia sztywne lub elastyczne. Te drugie zapewniają większą wygodę podczas montażu, ponieważ można je wyginać pod wieloma różnymi kątami. Po podłączeniu kominka wentylacyjnego do przewodu wentylacyjnego należy sprawdzić szczelność połączeń. Do uszczelnienia połączeń wykorzystuje się specjalne rodzaje taśm montażowych lub dedykowane do tego celu kołnierze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]