Sposoby zagospodarowania poddasza w domach parterowych

Posiadacze domów parterowych z pewnością doskonale wiedzą, że zagospodarowanie całej dostępnej przestrzeni jest niezwykle ważne. Umeblowanie domu to jedno, ale odpowiednie wykorzystanie użytkowego poddasza to zupełnie inna sprawa.

Zwłaszcza jeśli chce się go używać jak normalnego pokoju. Jakie są najpopularniejsze sposoby jego przystosowania do domowego użytku?

Pokoje dziecięce

Najczęściej wybierane projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym przewidują, że na najwyższej kondygnacji budynku mieścić się będą właśnie pokoje dziecięce. W zależności od ogólnego metrażu, może to być pojedynczy pokój lub posiadający własną łazienkę albo nawet małą garderobę.

Ulokowanie pokoju dla dziecka, a następnie dla nastolatka na poddaszu ma swoje uzasadnione plusy – przede wszystkim zapewnia rodzicom więcej prywatności, a dziecku pozwala poczuć się wyjątkowo z racji mieszkania w niebanalnym i ciekawie urządzonym pokoju. Pomieszczenia na poddaszu posiadają bowiem z oczywistych względów ściany pod skosem, co nadaje wnętrzu odmienny klimat i aranżację.

Garderoby i pokoje rekreacyjne

Innym sposobem zagospodarowania poddasza jest utworzenie tam przestrzennej garderoby (albo wręcz mini składziku) lub pokoju rekreacyjnego, np. ze stołem bilardowym, stołem do ping-ponga, z kinem domowym itp.

Takie rozwiązania stosuje się najczęściej w średniej wielkości budynkach mieszkalnych dla małej rodziny, gdzie wszystkie sypialnie oraz salon znajdują się na parterze.

Warto również zauważyć, że wiele osób wybierających projekty domów parterowych z garażem – najczęściej na jeden samochód – po pewnym czasie postanawia zrezygnować z niego i postawić garaż wolnostojący, a ten w budynku przerobić właśnie na pokój rekreacyjny, zyskując dzięki temu więcej miejsca.

Posiadając poddasze nie trzeba się natomiast martwić o przestrzeń i ponosić dodatkowych kosztów związanych z budową następnego garażu.

Sypialnie dla gości

Częstym sposobem aranżowania wnętrza na poddaszu użytkowym jest stworzenie tam gościnnej sypialni. Takie rozwiązanie przewidują liczne projekty domów parterowych z wyznaczonym poddaszem, na którym prócz sypialni mieści się najczęściej też łazienka z toaletą do wyłącznego użytku gości.

Projekty tego typu proponują zazwyczaj duże przestrzenie i zagospodarowanie całej powierzchni poddasza aż po sam strop i ściany boczne, co pozwala uzyskać jak najwięcej miejsca do codziennego użytku.

[Głosów:2    Średnia:5/5]