Jak dobrze urządzić piwnicę?

Piwnica jest pomieszczeniem, które powinno być urządzone przede wszystkim funkcjonalnie. Aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w naszej piwnicy należy najpierw jasno określić jej przeznaczenie.

Jak dobrze urządzić piwnicę – planowanie

Piwnica jest bardzo praktycznym pomieszczeniem. Może ona spełniać wiele różnych funkcji. W piwnicy można na przykład urządzić: spiżarnię, pralnię, piwniczkę na wina, warsztat lub magazynek. Kluczem do optymalnego wykorzystania piwnicy jest jasne określenie jej przeznaczenia.

W sytuacji, gdy w piwnicy mamy zamiar urządzić pralnię, suszarnię oraz składzik na ubrania należy zadbać w pierwszej kolejności o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest także konieczna, gdy piwnica ma spełniać rolę na przykład domowej siłowni.

Jeśli w piwnicy ma być magazynek lub warsztat należy zakupić odpowiednie meble. W warsztacie powinien znaleźć się na pewno solidny stół roboczy oraz miejsce na narzędzia. W magazynku oraz spiżarni należy zamontować odpowiednie regały przemysłowe. Powinny być one trwałe i pojemne. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie specjalnych haków, na których można zawiesić rowery. Właściwe rozplanowanie przestrzeni pozwoli na jej maksymalne wykorzystanie.

Jak dobrze urządzić piwnicę – ocena i remont

Planując urządzenie piwnicy należy też wziąć pod uwagę jej stan ogólny. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne wykonanie niezbędnych prac remontowych takich jak wygładzanie ścian czy malowanie.

Niezależnie od funkcji jaką ma spełniać piwnica musi być ona dobrze oświetlona. Zamiast jednego głównego źródła światła warto zainstalować kilka mniejszych lampek w najważniejszych miejscach. Warto też maksymalnie zwiększyć ilość okien.

Planując piwnicę trzeba też dobrze rozmieścić gniazda elektryczne. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy zamiar urządzić warsztat. W przypadku pralni należy pamiętać o doprowadzeniu instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy sprawdzić czy piwnica jest sucha. W przypadku, gdy w piwnicy panuje wilgoć a na ścianach są ślady zacieków należy osuszyć ściany i poprawić izolację przeciwwodną. Są to skomplikowane czynności i wymagają dość dużych nakładów finansowych. Niestety bez uprzedniego osuszenia piwnicy nie jest możliwe podjęcie dalszych prac. Przebywanie w zawilgoconym i zgrzybiałym pomieszczeniu jest szkodliwe dla zdrowia. Ponadto wilgotne ściany również dużo gorzej spełniają funkcję izolacyjną.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]