Woda lodowa, to interesująca alternatywa dla powszechnie stosowanej klimatyzacji. Stosowanie instalacji chłodniczej z wodą lodową w celu kontroli temperatury w pomieszczeniach niesie ze sobą dużo plusów. Czy wiesz, czym jest woda lodowa i jakie korzyści przynosi jej stosowanie?
Woda lodowa – jak to działa?
Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową, to system, który pod względem budowy w dużej mierze jest taki sam, jak system ogrzewania. Różnica polega na tym, że nie jest on zasilany gorącą, lecz zimną wodą. Parametry zasilania wody lodowej wynoszą 5–10 ºC, a powrotu 10–16 ºC. Nazwa „woda lodowa” ma więc związek z jej niską temperaturą. Najczęściej spotykaną formą wody lodowej jest roztwór glikolu etylowego czy propylenowego z wodą, albo innych solanek. Wynika to ze słabej krzepliwości wody w tak niskiej temperaturze. Dzięki agregatowi wody lodowej, możliwe jest odprowadzenie ciepła z wody. W ten właśnie sposób powstaje woda lodowa, która następnie zostaje dostarczona do wentylatorowych wymienników ciepła lub podobnych urządzeń końcowych. Gdy woda lodowa zostanie ogrzana, powraca do agregatu. Więcej na energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/
Zalety wody lodowej
Instalacje z wodą lodową są wciąż mniej popularne od klimatyzacji. Dlaczego jednak warto skorzystać z systemu chłodzenia wyparnego w swoim obiekcie? Przede wszystkim należy pamiętać, że powietrze ma gorsze właściwości termodynamiczne, niż woda. Woda z kolei posiada ograniczoną dostępność. W związku z tym, połączenie w instalacji chłodzącej powietrza oraz wody, pozwala w najlepszy sposób wykorzystać zalety i ograniczyć wady tych dwóch czynników.
Jedną z najważniejszych zalet instalacji chłodniczej z wodą lodową jest z całą pewnością bardzo niski koszt utrzymania. Koszty wynikają jedynie z ceny energii elektrycznej do zasilania pomp oraz siłowników sterujących. Następnym plusem stosowania instalacji z wodą lodową jest brak ograniczeń w rozplanowaniu elementów sieci, a także w różnicy poziomów, na których zlokalizowane są poszczególne elementy systemu. Co więcej, ten typ instalacji chłodniczej nie stwarza żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, ze względu na mniejszą ilość czynnika chłodniczego i mniejszą emisyjność do atmosfery w przypadku nieszczelności. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to konieczność bardzo dokładnego zaplanowania sieci i ścisłego dopasowania parametrów wszystkich elementów, a zwłaszcza mocy chłodniczej agregatu wody lodowej. Z tego powodu nie zaleca się samodzielnej instalacji systemu chłodniczego z wodą lodową. Znacznie lepiej jest powierzyć ją zaufanemu specjaliście.
Montaż instalacji chłodniczej z wodą lodową
Jak już zostało wspomniane, montaż wytwornicy wody lodowej najlepiej jest powierzyć specjaliście. Jest to bowiem dosyć skomplikowane urządzenie, a jego instalacja wymaga sporych umiejętności i doświadczenia. Warto jest wybrać firmę, która posiada odpowiednie uprawnienia i certyfikaty, potwierdzające umiejętności i pozwalające na prowadzenie czynności zgodnie z przepisami oraz obowiązującymi normami. Energycool to firma, która specjalizuje się w systemach chłodzących zasilanych wodą lodową. Co ważne, charakteryzuje się ona nie tylko wysokim profesjonalizmem, ale również indywidualnym podejściem do klienta, co ułatwia dostosowanie projektu do jego potrzeb. Odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane systemy klimatyzacji oparte o wodę lodową sprawdzą się doskonale jako system chłodzący dla średnich i dużych obiektów. Jest to również idealne rozwiązanie, które pragną zaoszczędzić i zatroszczyć się o środowisko.