prace w ogrodzie

Kiedy nadchodzi wiosna przychodzi najwyższy czas na porządki w ogrodach i parkach. Trzeba usunąć martwą darń z trawników i wysiać nową trawę. Ponadto wiele krzewów wymaga przycięcia po zimie. Na wiosnę sieje się również nowe rośliny. Pracownicy zieleni miejskiej muszą być wyposażeni w odpowiednią odzież i obuwie robocze. Co będzie niezbędne? Dowiesz się z naszego poradnika.

Po pierwsze: potrzebna odzież robocza

Wiosenne porządki w ogrodach i parkach trzeba wykonywać w wygodnej odzieży roboczej. Doskonale sprawdzą się robocze ogrodniczki, które posiadają dodatkowe kieszenie, w których można schować drobne narzędzia. Do tego warto pracownika wyposażyć w pas narzędziowy. Warto zdecydować się na koszule flanelowe, a ogrodniczki również powinny być wykonane z przepuszczającej powietrze bawełny. W takiej odzieży jest przede wszystkim wygodnie. Można bez problemu schylać się i kucać, a przecież w takich pozycjach wykonuje się wiele prac, takich jak choćby sadzenie roślin czy usuwanie chwastów, a także nawożenie, które po posadzeniu nowych roślin jest niezbędne.

Po drugie: akcesoria, które mogą się przydać

akcesoria roboczePonadto istotne znaczenie ma dobór odpowiednich akcesoriów, które z pewnością się przydadzą. Warto zaopatrzyć pracowników zieleni miejskiej w okulary ochronne. Sprawdzą się w czasie przycinania drzew i krzewów. Oczywiście warto wybrać również kaski, szczególnie tam, gdzie prace wykonywane są z użyciem drabin bądź też podestów ruchomych. Niezbędne będą również rękawice robocze, zwłaszcza takie, które wykonane są z materiału odpornego na przecięcia. Dzięki temu przycinanie gałęzi i żywopłotów przy użyciu piły elektrycznej będzie bardziej bezpieczne. Pracownicy odpowiedzialni za przycinanie i koszenie, używający elektronarzędzi powinni być również wyposażeni w słuchawki wygłuszające, które zwiększają komfort pracy.

Po trzecie: obuwie robocze idealne do prac ziemnych

Prace ziemne nie mogą odbywać się bez wygodnego i dostosowanego do grząskiego i nierównego terenu obuwia roboczego. Dlatego obok trzewików do prac ogrodowych najlepiej sprawdzają się męskie gumowce robocze. Można wybrać model z dodatkowymi wzmocnieniami, co chroni palce stóp, a także podeszwę stopy. Podnosek i wkładka kompozytowa idealnie się sprawdzą, gdyż nie zwiększą ciężaru obuwia. Dzięki temu pokonywanie dużych odległości nie będzie problemem. Damskie i męskie gumowce robocze powinny być wyposażone w podeszwę antypoślizgową. Dzięki niej praca na skarpach i wysepkach zieleni będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli chodzi o trzewiki to doskonale sprawdzą się do koszenia, choć do tej pracy można wybrać także gumowce. Istotne znaczenie ma fakt, by obuwie robocze posiadało dodatkową perforację, dzięki której nawet w przypadku wysokich temperatur wykonywanie pracy nie jest uciążliwe.

Po czwarte: emblematy na odzieży roboczej, które ułatwiają identyfikację wizualną

gumowce roboczeNa sam koniec chcemy jeszcze poruszyć aspekt identyfikacji wizualnej. Niewątpliwie zapewnia ja odpowiednio dobrana odzież robocza. Firma zajmująca się projektowaniem ogrodów powinna zadbać o dobór odzieży roboczej w kolorach odpowiadających logo marki, a także obecności samego logo na odzieży. Dodatkowo również obuwie robocze może być utrzymane w dopasowanej, monochromatycznej kolorystyce. Poza logo wyszytym na bluzach czy też ogrodniczkach, warto zadbać by pojawiło się ono na czapkach z daszkiem, noszonych jako ochrona przed słońcem. Dzięki temu klienci lepiej zapamiętają firmę, a dzięki kompetencji pracowników logo będzie się im kojarzyło z profesjonalizmem. Tak właśnie budowana jest identyfikacja wizualna, która wpływa na prestiż  przedsiębiorstwa, także tego działającego w branży ogrodniczej.

Odpowiednie wyposażenie pracownika zieleni miejskiej lub firmy zajmującej się architekturą krajobrazu i wykonywaniem projektów ogrodów jest bardzo ważne. Dlatego pracodawca powinien dbać zarówno o odpowiednią odzież roboczą, dodatkowe akcesoria, ułatwiające wykonywanie obowiązków, jak i wygodne obuwie robocze.  Wiosenne porządki przeprowadzane są z korzyścią dla roślin, jak również estetyki parków i ogrodów, a kompletnie wyposażony pracownik może wykonywać swoje obowiązki z większą przyjemnością. Wszak nie ma nic lepszego niż przebywanie na łonie natury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]