Czy warto wybudować drewniany dom?

W Polsce najpopularniejsze są domy murowane. Uznawane są za najsolidniejsze, najcieplejsze, a także najtrwalsze. Domy drewniane kojarzymy głównie z tymi letniskowymi i jeszcze jakiś czas temu zamieszkanie w takim właśnie domu często spotykało się z niezrozumieniem. Teraz jednak coraz więcej Polaków decyduje się na drewniane domy. Dlaczego warto je wybrać?

Technologie, na których bazują domy drewniane, są dzisiaj zaawansowane i pozwalają na wzniesienie budynku służącego na długie lata, który wyróżnia się także szeregiem zalet, którymi nie może pochwalić się tradycyjna technologia murowana.

  1. Skrócony czas budowy

Jednym z najważniejszych atutów technologii drewnianej jest krótki czas realizacji prac – niektóre projekty domów drewnianych można zrealizować nawet w kilka dni, ale zazwyczaj to około 2-3 miesiące, co jest rekordowo szybkim okresem w porównaniu z domami murowanymi, których budowa zwykle trwa około roku.

  1. Szeroka gama projektów do wyboru

Także w przypadku domów drewnianych można przebierać w różnych projektach gotowych lub zamówić je u architekta specjalizującego się w tego rodzaju technologii. Dużym powodzeniem cieszą się projekty domów drewnianych ekologicznych, ponieważ dzięki nim można uzyskać jak najniższe koszty utrzymania budynku.

  1. Przystępne ceny budowy

Zwykle budowa i wykończenie domu drewnianego to niższy koszt od tradycyjnych technologii. To kapitalna propozycja dla osób, które chcą mieć własny dom, ale bez ponoszenia wysokich wydatków z tym związanych.

  1. Bezpieczeństwo i trwałość

Do konstrukcji domów drewnianych stosuje się obecnie nowoczesne materiały, które pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa i trwałości – domy te nie są podatne na ogień, są odporne na działanie szkodników, także nie niszczą się szybko i są łatwe w ewentualnych naprawach.

  1. Szybkie ciepło

Często powtarzanym mitem na temat domów drewnianych jest ten, że nie są one ciepłe. W przeciwieństwie do domów murowanych szybko nagrzewają się i szybko oddają ciepło, ale koszty ich utrzymania wcale nie są wyższe, zwłaszcza gdy wykorzysta się w tym celu energię odnawialną, na przykład panele słoneczne.

[Głosów:5    Średnia:3.8/5]