Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest coraz popularniejsza w naszym kraju. Nie może to jednak dziwić, ponieważ zapewnia nie tylko świeże, przefiltrowane powietrze, ale również (co pewnie dla większości osób jest najważniejsze) bardzo duże oszczędności związane z ogrzewaniem.
Aby jednak tak się działo, elementy składowe instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (przede wszystkim rekuperator) muszą optymalnie działać. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy sumiennie zadbamy o czyszczenie i konserwację. Jak się do tego zabrać? Jak często to robić? O tym wszystkim poniżej.
Jak często należy wykonywać sprawdzenie stanu technicznego rekuperatora?
Jeśli zależy nam na sprawnym działaniu wentylacji mechanicznej, to trzeba zatroszczyć się o prawidłowe działanie wszystkich elementów. Rekuperator należy sprawdzać minimum jeden raz w ciągu roku kalendarzowego, najlepiej tuż przed sezonem grzewczym. Wszystko po to, aby dowiedzieć się czy stan elementów wewnętrznych i zewnętrznych jest prawidłowy. Co należy sprawdzić? Zabrudzenie wnętrza centrali, stan uszczelek i filtrów centrali, zabrudzenie wymiennika ciepła, drożność odpływu skroplin czy stan nagrzewnic kanałowych.
Trzeba też mieć na uwadze elementy na zewnątrz rekuperatora. Każdy użytkownik wentylacji mechanicznej powinien sprawdzić również stan przewodów wentylacyjnych, stan obwodu zasilającego centralę i przewodów elektrycznych, stan instalacji odpływu skroplin, drożność otworów odpływu awaryjnego, wypoziomowanie centrali (pochylenie w kierunku odpływu skroplin) czy zabrudzenie czerpni ściennej, gruntowej oraz wyrzutni. Wymienione czynności można wykonać samodzielnie, jednak najczęściej zlecane są doświadczonym ekipom serwisowym, które dodatkowo wyregulują instalację oraz wykonają konfigurację automatyki sterującej.
Jak utrzymać w czystości wentylację mechaniczną?
Poprawność pracy rekuperatora powinna być systematycznie kontrolowana i nie wolno tej kwestii bagatelizować. Szczególnie ważne jest regularne kontrolowanie stanu zabrudzenia filtrów. Jeśli pominiemy tą czynność, to działanie wentylacji mechanicznej nie będzie optymalne, co więcej może dojść do uszkodzenia rekuperatora. Raz na kilka lat zaleca się umycie wymiennika ciepła, jednak jeżeli będziemy regularnie dbać o czystość filtrów powietrza, taka konieczność zostanie znacznie odłożona w czasie. W zimie warto zwrócić uwagę czy czerpnia powietrza nie została zablokowana przez zamarzający śnieg. Jeśli tak się stało, to należy tę warstwę błyskawicznie usunąć. Ponadto raz na jakiś czas warto wytrzeć kurz z anemostatów znajdujących się w pomieszczeniach.
Dlaczego trzeba wymieniać filtry w rekuperatorze?
Posiada dokładnie dwa filtry. Pierwszy oczyszcza powietrze zewnętrzne zasysane przez czerpnię. Tymczasem drugi oczyszcza zużyte powietrze wyciągane z pomieszczeń. W związku z tym, trzeba też okresowo wymieniać filtry. Jest to jedna z najważniejszych czynności. Wszystko dlatego, że rekuperator z brudnymi filtrami jest zdecydowanie mniej efektywny. Poza tym zwiększony opór powietrza, który powstaje na zanieczyszczonym filtrze, przyczynia się do zwiększenia zużycia energii elektrycznej i większych nakładów finansowych. Lepiej zatem sumiennie i rzetelnie przyłożyć się do czyszczenia i konserwacji, bo to też przekłada się na oszczędności. Filtr jest bardzo ważnym elementem całej instalacji i trzeba o niego szczególnie zadbać. Wszystko po to, aby rekuperator działał jak należy. Kiedy należy go wymienić? Minimum raz na kwartał. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać, jak sprawuje się ten element rekuperatora. Jeśli zauważymy, że któryś filtr jest już bardzo zabrudzony i dodatkowo na jego powierzchni znajdują się zaschnięte owady, to trzeba koniecznie go wymienić. Wiele osób w tym zakresie korzysta z pomocy fachowców, jednak nie jest to konieczne, ponieważ można to zrobić samodzielnie.
Nie zapomnij o czyszczeniu kanałowym
Może się zdarzyć, że nasza instalacja będzie wymagać wyczyszczenia kanałów, którymi rozprowadzane jest powietrze (za pomocą ruchomej, obrotowej szczotki). Taka konieczność pojawia się zazwyczaj wtedy kiedy użytkownik nie dba odpowiednio o urządzenie. Czyszczenie kanałów wymaga specjalistycznego sprzętu i zazwyczaj jest wykonywane nie wcześniej niż po 8-10 latach od montażu instalacji.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą BARTOSZ wentylacja.