Na wstępie tego artykułu, który ma wyjaśnić, w jaki sposób działają szneki, należy oczywiście wyjaśnić czym są i jakie mają zastosowanie. Szneki nie to jest to nic innego jak świdry ślimakowe jednozwojowe do wierceń mechanicznych.
Są one dość specyficzne i bardzo charakterystyczne, zatem ciężko jest je pomylić z jakimikolwiek innymi wiertłami bądź świdrami. Świdry te, są produkowane o długościach od pół metra do nawet kilkunastu metrów — wszystko zależy od producenta. Szerokość (średnica) także jest w szczególności uzależniona od prac, do jakich ma służyć, ale najczęstszymi są te od kilkunastu centymetrów do średnicy zewnętrznej jednego metra. Montowane mogą być zarówno na samochodach, na maszynach gąsienicowych czy też do dużych wiertnic mechanicznych zaliczających się w pełni do sprzętu ciężkiego przemysłowo budowlanego. Szneki można ze sobą łączyć poprzez mocowanie mufami lub czopami, oczywiście z zastosowaniem odpowiednich gwintów. Świdry produkowane są w dwóch wersjach — w zależności od przeznaczenia. Są to szneki nieprzelotowe i przelotowe. Pierwsze są stosowane do wykonywania wywiertów na sucho, drugie natomiast do wiercenia płuczkowego, czyli z odpowiednim otworem, pozwalającym na doprowadzenie cieczy wypłukującej.
Zastosowanie szneków jest dość szerokie i wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie tylko spełnią swoja funkcję. Są stosunkowo prostym sprzętem, wymagającym jednakże specjalistycznego sprzętu, które szybko i nie generując zbyt dużych kosztów wykonają swoje zadanie. Przede wszystkim szneki wykorzystujemy podczas wykonywania otworów dla badań geologicznych i geotechnicznych. Szneki wywiercają także otwory pod pale, a także pod pale CFA. Można za ich pomocą wykonać wszelkie przewierty poziome i pionowe, otwory studzienne czy też kolektory studzienne. Wszystko to, gdzie tylko wiertła znajdą zastosowanie, są częściej wykorzystywane od innych narzędzi, ze względu na swoją mobilność, szybkość i skuteczność.