Wynajem mieszkania ze znajomymi

Wyprowadzka z domu rodzinnego i wspólne mieszkanie ze znajomymi to dla wielu osób największa zaleta studiowania w innym mieście. Pamiętaj jednak, żeby nie działać zbyt pochopnie – dokładnie przeanalizuj koszty wynajmu i zastanów się, czy wybrałeś bezkonfliktowych współlokatorów.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania ze znajomymi?

Ceny nieruchomości są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu Polski. Najtańsze są mieszkania na sprzedaż w Katowicach i Łodzi, dlatego koszty wynajmu w tych miastach również są niższe niż w innych dużych ośrodkach. Dwupokojowe mieszkanie można wynająć już za 800-1000 złotych. Dla porównania, koszt wynajęcia podobnego lokum w Warszawie to koszt około 2500 złotych, a w Krakowie 1800-2000 złotych. Weź to pod uwagę wybierając uczelnię, na której chcesz studiować. Może się bowiem okazać, że nie stać cię na naukę daleko od domu.

Mieszkanie studenckie czy pokoje do wynajęcia: jak znaleźć tanie mieszkanie

Wynajęcie całego mieszkania może być dla studentów zbyt kosztowne. Takie rozwiązanie opłaca się wtedy, kiedy zamierzasz wynająć nieruchomość wspólnie z co najmniej 3 lub 4 osobami. Jeśli myślisz o zamieszkaniu z jednym lub dwójką znajomych, zastanówcie się nad wynajęciem tylko jednego pokoju w mieszkaniu studenckim. Zaoszczędzicie nie tylko na czynszu, ale też na kosztach mediów i opłat licznikowych, które rozłożą się na więcej osób.

Wynajem mieszkania ze znajomymi – plusy i minusy

Kiedy dopiero rozpoczynasz studia i wyprowadzasz się do innego miasta, możesz czuć się zagubiony. Mieszkanie ze znajomymi, których znasz od lat pomaga w adaptacji i przyzwyczajeniu się do nowego miejsca. Dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa – mieszkając z kolegami i koleżankami nie obawiasz się, że zostaniesz przez nich oszukany czy okradziony. Z drugiej strony, wiele osób uważa, że wspólne mieszkanie może zniszczyć nawet długoletnią przyjaźń. Do tej pory spotykałeś się ze swoimi znajomymi przez maksymalnie kilka godzin dziennie, teraz będziecie widywać się niemal cały czas. Mogą ujawnić się irytujące zachowania i nawyki, których wcześniej nie zauważyłeś. Decydując się na mieszkanie ze znajomymi, zastanów się więc, czy na pewno są to osoby, z którymi chcesz spędzać większość swojego czasu.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]