Działka w Lublinie

Gdzie kupić działkę pod budowę domu? Tam, gdzie piękna okolica. I powietrze czyste. Ceny przystępne.

Działki w Lublinie z pewnością spełniają wszystkie wymienione punkty, a nawet więcej walorów z pewnością posiadają. Prawo to ważna dyscyplina naszego życia i nieznajomość przepisów nie zwalnia od odpowiedzialności.

Dziś, zajmijmy się podstawowymi wymogami. Wymogami prawnymi, które obowiązują przy kupnie działki. Umowa może dotyczyć jednakowo działki jako przedmiotu własności lub użytkowania wieczystego. W każdym wypadku wymagana jest forma umowy notarialnej. Ponieważ inne umowy nabycia nieruchomości będą uważane za nieważne.

Jeśli umówimy się z notariuszem na termin, formalności trwają zwykle około godziny, no, najwyżej dwie. W bardziej skomplikowanych sprawach potrzeba więcej czasu. Bywa, że potrzeba na to więcej niż jednej wizyty.

Przed przystąpieniem do zawarcia umowy notarialnej warto zwrócić na kilka ważnych szczegółów. I koniecznie przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. W trakcie spisywania aktu notarialnego potrzebne są dokumenty, w których zapisano informacje o własności działki. Te zapisane są księdze wieczystej. Wypis z księgi wieczystej ważny jest zaledwie trzy miesiące. Jeśli zbywający grunt nie posiada aktualnego odpisu należy poprosić notariusza o uaktualnienie wpisu. Może on to zrobić nawet w dniu podpisania umowy. Ma on taką możliwość. Robi to przecież dość często.

A co jeśli działka nie posiada księgi wieczystej?

Jeśli tak jest, właściciel gruntu może dostarczyć inne dokumenty. Dokumenty, które bez wątpliwości potwierdza jego prawa do rzeczy. Może to być akt własności lub akt kupna. Może się też zdarzyć, że dokument będzie pochodzić nawet sprzed wielu lat.

Kolejnym punktem jest wypis z lokalnej ewidencji gruntów. Dokument pokazuje niezbicie położenie przytoczonej nieruchomości. Jednak i tu jest alternatywa. Jest nią aktualna mapa geodezyjna z zaznaczoną działką.

Taką mapę można otrzymać w urzędzie deponującym wszystkie lokalne mapy z terytorium powiatu. Oprócz administracji lokalnej samorządowej mapy przechowują wszystkie firmy geodezyjne. Dokumentacja obecnie przechowywana jest w formie zdigitalizowanej. Łatwo otrzymać taką mapkę na nośniku elektronicznym lub w formie drukowanej.

Podobny problem stanowi wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego. Na dokumencie zaznaczona jest lokalizacja gruntu. Nie tylko to jest tu ważne. Doniosłym są też informacje o planach co do okoliczny terenów. Może to mieć wpływ na kupowany grunt. zamiary inwestycyjne gminne, plany powiatowe i zamiary administracji centralnej mogą wpłynąć na zmianę przeznaczenia działki w przyszłości. Status działki może z czasem ulec zmianie. Jeśli działka znajduje się w mieście, potrzebne dokumenty znajdują się zasobach administracji miasta.

Ważne jest też bieżące regulowanie zobowiązań podatkowych posiadanych przez dotychczasowego właściciela. Wszelkie zaległości mogą później wrócić w postaci naliczanych karnych odsetek i egzekucja. Ważne jest też posiadanie dokumentu o przyjęciu spadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSystemy monitoringu
Następny artykułBudujemy patio marzeń

Pozytywnie zakręcona na tematy związane z architekturą wnętrz i ich projektowaniem.