Narzędzia, niezależnie od rodzaju, mają różnorodne zastosowanie i dlatego są stosowane do obróbki materiałów w odpowiednich gałęziach przemysłu.

Czym jest frezarka górnowrzecionowa?

Frezarka górnowrzecionowa jest zaliczana do elektronarzędzi i stosuje się ją do obróbki nie tylko drewna, ale także materiałów drewnopochodnych. Nazwa frezarki górnowrzecionowej jest uwarunkowana jej budową. Chodzi mianowicie o to, że w jej przypadku zarówno wrzeciono, jak i silnik są umieszczone nad obrabianym surowcem. W związku z powyższym frezarka górnowrzecionowa to elektronarzędzie pionowe.

Frezarki górnowrzecionowe a ich rodzaje

Podziału frezarek górnowrzecionowych dokonuje się, biorąc pod uwagę przynajmniej dwa kryteria. Z jednej strony – z uwagi na ich budowę – można wymienić frezarki pionowe, poziome, uniwersalne, do drewna, do kół zębatych lub gwintów. Z drugiej natomiast – analizując grupy użytkowników – frezarki górnowrzecionowe można podzielić na profesjonalne i amatorskie, przy czym te ostatnie są przeznaczone dla majsterkowiczów. Frezarki górnowrzecionowe profesjonalne mają jeszcze inne rodzaje, jednak wypływają one z charakteru ich przeznaczenia (na przykład rzemieślnicze).

Zastosowanie frezarki górnowrzecionowej

Frezarka górnowrzecionowa to uniwersalne i wszechstronne elektronarzędzie, które może być wykorzystywane do wykonywania różnego rodzaju obróbki. Najczęściej wykonywane przez nią zadania to frezy do aluminium, oczyszczanie, frezowanie i profilowanie. Frezarka górnowrzecionowa doskonale nadaje się do usuwania warstwy farby (ewentualnie lakieru) z profilowanych elementów drewnianych. Dzięki frezarce górnowrzecionowej możliwe jest poza tym profilowanie krawędzi z drewna miękkiego i twardego, w tym materiałów drewnopochodnych lub frezowanie otworów profilowych w aluminium.

Do najważniejszych zalet frezarki górnowrzecionowej należy przede wszystkim precyzja wykonywanych prac. Niezależnie od rodzaju obrabianego materiału jakość frezowania czy profilowania pozostaje na najwyższym poziomie.

Sprawdź również: narzędzia CNC

[Głosów:6    Średnia:3.2/5]