Rusztowania, czyli tymczasowe konstrukcje, które umożliwiają pracę na wysokościach, wykorzystywane są przede wszystkim przy budowie i remontach budynków. Rusztowaniami nazywa się także elementy wsporcze, które służą do budowy konstrukcji tymczasowych, takich jak sceny na wolnym powietrzu. Na rynku pojawiło się wielu producentów, którzy mają w swojej ofercie przeróżne rodzaje rusztowań, które można byłoby klasyfikować według wielu kluczy. W Polsce ogólne sposoby montażu rusztowań inżynierowie od lat określają w ten sam sposób. Jaki?
Elewacyjne rusztowanie ramowe
Ramowe rusztowanie elewacyjne to rusztowanie systemowe. Pionowa konstrukcja nośna złożona jest z płaskich ram. Mamy do wyboru rusztowania stacjonarne, przejezdne i podwieszane – mówi nam przedstawiciel firmy Ramirent. W rusztowaniach przejezdnych, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są belki jezdne. To dobre rozwiązanie, by nie przenosić rusztowania z miejsca na miejsce, jeśli prace wykonywane są na przykład na szerokiej elewacji budynku. To najbardziej odpowiednie rozwiązanie przy konstrukcjach, które wymagają zmian szerokości pomostów. W nowoczesnych rusztowaniach podwieszanych mamy tzw. przewieszenia, które wykonuje się zwykle, wykorzystując dźwigary kratowe. Potrzebne są tutaj dodatkowe stężenia pionowe, zgodne z dokumentacją projektową i certyfikatami.
Rusztowania modułowe i podesty wieżowe
Nowoczesnymi rusztowaniami modułowymi nazywamy te, w których połączenia rygli i stężeń ze stojakami powstaje zawsze w stałych punktach węzłowych. Rozmieszczenie tych węzłów jest regularne, stąd nazwa rusztowań modułowych. Złączki w takich rusztowaniach to kryzy, które przyspawane są do rurowych stojaków. Na kryzach mocowane są zaczepy rygli i zastrzałów. Możliwe jest rozprowadzanie rygli i stężeń pod niemalże dowolnym kątem. To dobre rozwiązanie, jeśli potrzebne jest rusztowanie przestrzenne, dopasowane do skomplikowanych powierzchni obiektu, czy do remontu przemysłowego wyposażenia technologicznego, w którym znajduje się duża ilość instalacji. Inne ciekawe rozwiązanie do prac na wysokościach to podesty wieżowe, które mogą osiągać nawet 12 metrów wysokości. Podesty wieżowe wyposażone są w kółka jezdne, dzięki czemu można je swobodnie przesuwać, na przykład wzdłuż ściany. Do podestów wieżowych zaliczamy także typowe rusztowania fasadowe, które składają się z pionowych ram i stężeń, regulowanych podstawek śrubowych, pomostów roboczych, poręczy, krawężników i systemu kotwienia. Wybierając rusztowanie, warto rozważyć kilka różnych opcji, tak by prace były komfortowe i bezpieczne, a nasz budżet nie został za bardzo obciążony. Jeżeli nie mamy pewności, jaką ofertę wybrać, skonsultujmy się ze specjalistą.