W ładnie urządzonym pokoju przyjemnie spędza się czas, łatwiej też dbać o porządek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pokoju dla dziecka, w którym bawi się ono, śpi i uczy. Jednym z najistotniejszych elementów wystroju, tworzących atmosferę całego pomieszczenia, jest rodzaj zdobienia ścian. Zwłaszcza dekorując pokój dziewczęcy, warto pokusić się o wybór pięknej tapety lub fototapety. Jakie motywy wybrać?

Posiadanie kawałka własnej przestrzeni jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju dziecka. Wystrój podkreślający jego indywidualny charakter wzmacnia poczucie przynależności. Dlatego dobrze jest dopasować wzory i kolory tapety do preferencji naszej pociechy – albo pociech, gdy dzieciaki dzielą ze sobą pokój. Jeśli wykazują pod tym względem istotne różnice, rozwiązaniem może być zastosowanie tapety neutralnej, ale też położenie danego motywu w jednej części pomieszczenia i innego w drugiej.

Oczywiście ryzyko jest najmniejsze, gdy ozdabiamy sypialnię, w której mieszka tylko jedna dziewczynka. Pozwólmy jej brać udział w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru tapety na ściany. Nie chodzi oczywiście o posadzenie jej przed katalogiem dostępnych wzorów, jako że tych może być dla dziecka zdecydowanie za dużo – oferta producentów jest obecnie bardzo szeroka. Lepiej zapytać córkę np. o ulubiony kolor.

Wzory i kolory

 – Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to odcień różu – zdradza przedstawiciel branżowego sklepu Kraina Barw. – Ale nawet w ramach tej jednej barwy do wyboru pozostaje całe mnóstwo opcji – dodaje. Kolejnym krokiem jest więc wywiad w zakresie zainteresowań. Bywa, że okazują się znacznie ważniejsze niż kwestia kolorystyczna. Być może spełnieniem marzeń dziewczynki będzie umieszczenie na ścianie postaci z ulubionej bajki – wróżki, księżniczki albo bohaterów przygód Kubusia Puchatka. Może to też oczywiście być choćby motyw baleriny, jeśli nasza pociecha śni o tańcu i tiulowej spódniczce.

Jeśli mamy wrażenie, że ukochany przez dziecko deseń to tylko przejściowe zainteresowanie, które szybko się znudzi, skierujmy uwagę dziewczynki na nieco bardziej uniwersalne wzory, takie jak zwierzęta (np. motyle lub niezwykle popularne ostatnio flamingi), serduszka, słodycze, kwiaty bądź wzory nawiązujące do romantycznej papeterii. Tajemniczy ogród lub rafa koralowa również mają spore szanse na „rośnięcie wraz z dzieckiem”.

Bez przesady

Wybierając tapetę do pokoju dla dziewczynki, pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić z intensywnością wzoru ani barwy. Cukierkowe kolory, tak chętnie wybierane przez dorastające kobietki, dla ich rodziców mogą okazać się same w sobie zbyt mdłe – a przecież mama i tata też regularnie zaglądają do pokoju pociechy. Bezpiecznym wyborem będą pastelowe odcienie, które również powinny przypaść młodej damie do gustu. Jeśli jednak koniecznie chce ona mieć w sypialni wściekle różowy motyw, wynegocjujmy ozdobienie nim najwyżej jednej ściany, resztę pozostawiając w bardziej stonowanym nastroju.

[Głosów:2    Średnia:4/5]