Frezarki to urządzenia wykorzystywane nie tylko w przemyśle. Również samodzielni majsterkowicze zaopatrują się we frezarki, za pomocą których wykonują rozmaite prace w swoich warsztatach i garażach. Ponieważ wybór konkretnego modelu frezarki nie jest zadaniem łatwym, a jednocześnie ma olbrzymi wpływ na możliwości wykorzystania urządzenia, przygotowaliśmy krótki poradnik. Dowiesz się z niego jakie kategorie frezarek znajdziesz na sklepowych półkach oraz w oparciu o jakie kryteria warto dokonywać wyboru.
Frezarka dopasowana do jego użytkownika
Zakupy warto rozpocząć od zwrócenia uwagę na ilość funkcji, które dana frezarka obsługuje. Oczywiście, im bardziej zaawansowane będzie to urządzenie, tym więcej sposobów wykorzystania będzie oferować. Pomocna może okazać się także możliwość rozbudowywania układu frezarki w przyszłości, poprzez dołączanie nowych elementów, akcesoriów, komponentów. Także możliwość wymiany oprogramowania na nowszą lub inną wersję będzie dużym atutem.
Początkujący użytkownicy frezarek powinni także zwrócić uwagę na ich możliwości szkoleniowe oraz dołączane od producentów materiały. Za ich pomocą zdobędziesz wiedzę potrzebną do sprawnej obsługi frezarki. Wśród najważniejszych parametrów technicznych znajdują się takie kwestie jak liczba obrotów oraz posuw, a także zdolność urządzenia do chłodzenia swoich układów.
Fachowe doradztwo w sprawie wyboru frezarki
Początkujący użytkownicy mogą być nieco zszokowani ilością możliwości jakie oferują frezarki, a zarazem stopniem zaawansowania tych maszyn. Samodzielny wybór swojej pierwszej frezarki jest bardzo trudny, lub nawet niemożliwy do przeprowadzenia. Konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy i doradztwa. Powinno ono dotyczyć nie tylko wyboru samego urządzenia, ale także wszystkich potrzebnych do jego funkcjonowania elementów i narzędzi – głowic naprawczych, sond, imadeł, podzielnic.
Osoby pragnący wykorzystywać frezarki CNC hobbystycznie nie powinny sięgać po urządzenia z dolnej półki cenowej. Tańsze modele mogą sprawiać wrażenie wytrzymałych i funkcjonalnych, jednak często wykonane są z niskiej klasy materiałów i zarazem łatwo ulegają awariom. O wiele lepszym wyborem będzie sięgnięcie po sprzęt pochodzący od uznanego producenta frezarek, gwarantującego ich wysoką jakość, bezpieczeństwo w trakcie użytkowania oraz żywotność.
Dodatkowe sprawy w trakcie zakupu frezarki CNC
Konstrukcja frezarki powinna być maksymalnie sztywna i zwarta. Im mniej będzie luzów na poszczególnych osiach, tym bardziej wydajnie będzie pracować dane urządzenie. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze ubytki lub nieścisłości w konstrukcji będą przekładać się na wykonywane zadania – na przykład powodując niepożądane odchyły we wprowadzanych wymiarach, poszarpania krawędzi lub powierzchni.
Warto też zwrócić uwagę na profile konstrukcyjne w interesujących Cię modelach. Dobrej jakości frezarka CNC powinna posiadać profile o kompaktowych rozmiarach oraz odpowiednio wyżłobione rowki prowadzące.
Kluczowym elementem konstrukcyjnym jest także wrzeciono, czyli napęd elektryczny wykorzystujący mechanizm łożyskowy. Przekazuje on obroty na wybrane narzędzie (frezy lub wiertła). Moc pracy wrzeciona zależy przede wszystkim od momentu i prędkości obrotowej. Jest to o tyle ważne, że poszczególne grupy materiałów wymagają obróbki przy określonej prędkości i momencie obrotowym.