Wkręty to elementy, które składają się z łba oraz trzpienia wpuszczanych w daną konstrukcję. Mają kształt lekko stożkowaty, a używa się ich zazwyczaj w mechanice oraz ślusarstwie. Rodzaje wkrętów wybiera się w zależności od tego, do czego są przeznaczone. W tym artykule dowiesz się, jakie są najważniejsze ich typy i do czego służą.
Jakie są rodzaje wkrętów?
To, jaki wkręt powinniśmy kupić, zależy w dużej mierze od przeznaczenia tego małego elementu. Możemy wkręcać go do przeróżnych przedmiotów lub narzędzi, a zatem do wielu materiałów. Warto przed zakupem dopytać się sprzedawcy, czy wybrane przez nas wkręty nie są zbyt słabe do konkretnego tworzywa i czy mają odpowiedni kształt.
Wkręty do metalu
Jednymi z popularniejszych wkrętów do metalu są blachowkręty, czyli elementy przeznaczone do łączenia z blachą. Są wytwarzane z twardej stali, a ich średnica ma przeważnie 7 mm. Zanim zastosuje się ten rodzaj wkrętu, należy wywiercić otwór, do którego wsadza się stalowy element. Blachowkręty, z których z powodzeniem można korzystać również przy łączeniu przedmiotów z tworzywami sztucznymi oraz inne wkręty do metalu kupisz w większej ilości na www.incop.pl. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować, gdy jest potrzeba wielokrotnego odkręcania wkrętów przy montażu.
Charakterystyczną cechą wkrętów do metalu jest to, że ich trzon ma kształt walca, a jego średnica jest na całej długości taka sama, pomijając ostrą końcówkę. Z kolei ich łby są zazwyczaj stożkowe lub podkładkowe.
Wkręty do drewna
Wkręty do drewna wyróżniają się wysokim skokiem gwintu, co jest dość rzadko spotykane. Z kolei grubość rdzenia samego trzonu jest mniejsza niż większość tego typu elementów. Tego rodzaju wkręty charakteryzują się także miękkością i grubością materiału, co sprawia, że łatwiej wkręca się je do drewna i jest mniejsze ryzyko jego uszkodzenia.
Wkręty do drewna są produkowane zazwyczaj ze stali zwykłej, a wykorzystywane są przeważnie w sytuacjach, kiedy ma ryzyka narażenia ich na niekorzystne warunki zewnętrzne. Rodzajem bardziej odpornych wkrętów do drewna są wkręty fosfatowane. Jest to typ charakteryzujący się tym, że są zanurzone w roztworach fosforanu cynku i kwasie fosforowym. Przez to zazwyczaj mają trochę ciemniejszy kolor niż klasyczne wkręty.
Wkręty do betonu
Wybór wkrętów do betonu może okazać się trudniejszy niż tych do drewna czy metalu, ponieważ najlepiej, kiedy są mocowane bezpośrednio w podłożu. To zapewni większą ich trwałość. Polecanym wyborem są elementy wykonane ze stali hartowanej, które są odporne również na duże obciążenia. W ten sposób można uniknąć dość uciążliwego sposobu łączenia przedmiotów z betonem, jakim jest betonowanie.
Czym się różni wkręt od śruby?
Mimo tego, że pewnie wielu z nas miało styczność z wkrętami oraz śrubami, nadal nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czym się od siebie różnią. Mają podobny kształt, wielkość, przeznaczenie oraz często są wykonane z takich samych materiałów. Jak więc odróżnić te dwa małe przedmioty? Okazuje się, że różnica jest niewielka. Śruby posiadają niewpuszczone w konstrukcję łby, które stanowią oddzielną część tego przedmiotu. Natomiast łby wkrętów w całości wchodzą w strukturę, do której są wkręcane. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku każdego przedmiotu zdarzają się wyjątki.