Prawidłowo dobrane drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też stanowią integralny element wystroju mieszkania lub domu. Podczas zakupu zwracamy uwagę na ich wzornictwo, kolorystykę oraz materiał, z którego są wykonane. Aby idealnie wpasowywały się w projekt i konstrukcję budynku, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden kluczowy element, jakim jest ościeżnica.
Chociaż używamy ich codziennie, to rzadko zwracamy uwagę na ramy, w których są osadzone drzwi, nazywane potocznie futrynami. Właśnie dlatego stworzyliśmy krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, czym charakteryzuje się ościeżnica stała, jakie zalety ma ościeżnica regulowana i dlaczego ościeżnica nakładkowa może pomóc oszczędzić czas i pieniądze podczas remontu.
Ościeżnica – co to właściwie jest?
Osoby, które nigdy wcześniej nie musiały remontować mieszkania lub budować domu, mogą być niezaznajomione z tym terminem, dlatego po krótce wyjaśniamy: ościeżnica (zwana również futryną) to nieruchoma rama, którą umieszcza się w wewnętrznej krawędzi otworu znajdującego się w ścianie. To właśnie w niej za pomocą dwóch lub trzech zawiasów montuje się drzwi wewnętrzne. Wyróżniamy trzy podstawowe typy ościeżnic:
- Ościeżnica stała – zazwyczaj składa się wyłącznie z elementów pionowych i poziomych. Produkuje się je w ustalonym rozmiarze, dopasowanym do standardowej grubości ścian występujących we współczesnym budownictwie. Jako że nie posiada żadnych elementów regulowanych, dopasowanie takiej ościeżnicy jest dość trudne – wymaga dużej precyzji.
- Ościeżnica regulowana – drugi typ ościeżnicy, która, jak sama nazwa wskazuje, daje możliwość regulacji. Składa się nie tylko z elementów pionowych i poziomych, ale także z kątowników maskujących i paneli regulacyjnych, dzięki którym można dopasować futrynę do każdego, nawet najbardziej niestandardowego rozmiaru ściany. Ze względu na wspomnianą regulację jest to łatwiejszy w montażu wariant niż ościeżnica stała.
- Ościeżnica nakładkowa – jako że demontaż starej ościeżnicy najczęściej oznacza wykuwanie jej ze ściany (to zaś wiąże się z hałasem, zapyleniem mieszkania i większym nakładem pracy oraz kosztów), powstało trzecie, alternatywne rozwiązanie, czyli ościeżnica nakładkowa. Montuje się ją głównie na starych metalowych futrynach. Prawidłowo zainstalowana całkowicie zakrywa starą ościeżnicę i odświeża wnętrze.
Zobacz też: Nowoczesna ościeżnica Sara Pro od Invado
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego zostanie wykonana ościeżnica – zazwyczaj jest to:
- drewno,
- metal,
- PCV lub MDF.
Najczęściej spotykana w starym budownictwie jest ościeżnica drewniana. W nowoczesnym budownictwie stosuje się materiały tańsze i lżejsze (co nie oznacza, że mniej wytrzymałe), np. ościeżnicę metalową.
Jaka ościeżnica jest najlepsza?
Podobnie, jak w przypadku wielu innych elementów wykończeniowych, odpowiedź brzmi: to zależy. Wiodące sklepy, takie jak Dobre Dla Domu, posiadają w swojej ofercie setki modeli ościeżnic – najczęściej można zakupić kompatybilne produkty od tego samego producenta, którego skrzydło drzwiowe wybraliśmy.
Do minimalistycznego lub nowoczesnego wnętrza będą pasować drzwi przylgowe i dopasowane od nich ościeżnice tego samego typu, dzięki którym skrzydło elegancko wpasuje się w ścianę i będzie komponować się z nią w jednolitą całość. W przypadku wystroju tradycyjnego lub rustykalnego warto odejść od materiałów, takich jak metal i PCV, na rzecz drewna lub stylizowanego na drewno MDF. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, z pewnością odnajdziesz go w sklepie Dobre Dla Domu.