Jak dobrać drzwi wewnętrzne z ościeżnicą? Przewodnik po rodzajach ościeżnic

Prawidłowo dobrane drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też stanowią integralny element wystroju mieszkania lub domu. Podczas zakupu zwracamy uwagę na ich wzornictwo, kolorystykę oraz materiał, z którego są wykonane. Aby idealnie wpasowywały się w projekt i konstrukcję budynku, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden kluczowy element, jakim jest ościeżnica.

Chociaż używamy ich codziennie, to rzadko zwracamy uwagę na ramy, w których są osadzone drzwi, nazywane potocznie futrynami. Właśnie dlatego stworzyliśmy krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, czym charakteryzuje się ościeżnica stała, jakie zalety ma ościeżnica regulowana i dlaczego ościeżnica nakładkowa może pomóc oszczędzić czas i pieniądze podczas remontu.

Ościeżnica – co to właściwie jest?

Osoby, które nigdy wcześniej nie musiały remontować mieszkania lub budować domu, mogą być niezaznajomione z tym terminem, dlatego po krótce wyjaśniamy: ościeżnica (zwana również futryną) to nieruchoma rama, którą umieszcza się w wewnętrznej krawędzi otworu znajdującego się w ścianie. To właśnie w niej za pomocą dwóch lub trzech zawiasów montuje się drzwi wewnętrzne. Wyróżniamy trzy podstawowe typy ościeżnic:

  • Ościeżnica stała – zazwyczaj składa się wyłącznie z elementów pionowych i poziomych. Produkuje się je w ustalonym rozmiarze, dopasowanym do standardowej grubości ścian występujących we współczesnym budownictwie. Jako że nie posiada żadnych elementów regulowanych, dopasowanie takiej ościeżnicy jest dość trudne – wymaga dużej precyzji.
  • Ościeżnica regulowana – drugi typ ościeżnicy, która, jak sama nazwa wskazuje, daje możliwość regulacji. Składa się nie tylko z elementów pionowych i poziomych, ale także z kątowników maskujących i paneli regulacyjnych, dzięki którym można dopasować futrynę do każdego, nawet najbardziej niestandardowego rozmiaru ściany. Ze względu na wspomnianą regulację jest to łatwiejszy w montażu wariant niż ościeżnica stała.
  • Ościeżnica nakładkowa – jako że demontaż starej ościeżnicy najczęściej oznacza wykuwanie jej ze ściany (to zaś wiąże się z hałasem, zapyleniem mieszkania i większym nakładem pracy oraz kosztów), powstało trzecie, alternatywne rozwiązanie, czyli ościeżnica nakładkowa. Montuje się ją głównie na starych metalowych futrynach. Prawidłowo zainstalowana całkowicie zakrywa starą ościeżnicę i odświeża wnętrze.

Zobacz też: Nowoczesna ościeżnica Sara Pro od Invado

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego zostanie wykonana ościeżnica – zazwyczaj jest to:

  • drewno,
  • metal,
  • PCV lub MDF.

Najczęściej spotykana w starym budownictwie jest ościeżnica drewniana. W nowoczesnym budownictwie stosuje się materiały tańsze i lżejsze (co nie oznacza, że mniej wytrzymałe), np. ościeżnicę metalową.

Jaka ościeżnica jest najlepsza?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych elementów wykończeniowych, odpowiedź brzmi: to zależy. Wiodące sklepy, takie jak Dobre Dla Domu, posiadają w swojej ofercie setki modeli ościeżnic – najczęściej można zakupić kompatybilne produkty od tego samego producenta, którego skrzydło drzwiowe wybraliśmy.

Do minimalistycznego lub nowoczesnego wnętrza będą pasować drzwi przylgowe i dopasowane od nich ościeżnice tego samego typu, dzięki którym skrzydło elegancko wpasuje się w ścianę i będzie komponować się z nią w jednolitą całość. W przypadku wystroju tradycyjnego lub rustykalnego warto odejść od materiałów, takich jak metal i PCV, na rzecz drewna lub stylizowanego na drewno MDF. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, z pewnością odnajdziesz go w sklepie Dobre Dla Domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]