Klej na bazie wody, termotopliwy, a może beztlenowy? Jak znaleźć najlepszy klej?

Kleje pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu. Bez ich pomocy nie powstałby żaden mebel, czy samochód. Dlatego na rynku dostępne są tak zróżnicowane rodzaje klejów.

Czym jest klej?

Jakie produkty kryją się pod nazwą kleju? Według definicji są to substancje, które po wprowadzeniu między przylegające powierzchnie dwóch przedmiotów trwale je połączą. Najczęściej spotykamy je w postaci ciekłej, ale nie brakuje też wszelkiego rodzaju sztyftów, proszku, czy granulek. Każdy klej składa się z polimeru naturalnego lub syntetycznego. Przyjmuje on zazwyczaj postać stałą lub dyspersji. Na każdym opakowaniu powinniśmy bez problemu znaleźć podstawowe informacje na temat właściwości danego produktu czy dystrybutora. Czas otwarty informuje nas o tym, jaki jest maksymalny czas pomiędzy nałożeniem a sklejeniem powierzchni. Czas wiązania mówi nam o tym, po jakim czasie spoina osiągnie wymaganą wytrzymałość. Warto też zwrócić uwagę na bazę kleju oraz zawartość  ciał stałych. Dane te potwierdzą skład produktu i jego właściwości. Jakie rodzaje kleju wyróżniamy?

Kleje poliuretanowe

To kleje jedno- i dwuskładnikowe o różnych właściwościach. Pierwsze powiększają objętość i tworzą elastyczną spoinę. Dostępne są także kleje termotopliwe, takie jak Termomelt, Ecotop, Excelta czy Plastomelt. Przed nałożeniem należy rozgrzać je do temperatury ok. 110 stopni Celsjusza. Wyłącznym dystrybutorem tych klejów jest firma Fobaro z Poznania. Sama aplikacja odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu lub węża. Kleje poliuretanowe stosuje się do montażu drewnianych schodów, wielkopowierzchniowych fornirów czy do wypełniania otworów po sękach. Powszechne stosowanie tych klejów w przemyśle meblarskim to także zasługa tego, że nie tworzą one przebarwień.

Kleje anaerobowe

Są to kleje beztlenowe, które stosują przede wszystkim konstruktorzy oraz mechanicy. Klej ten wynaleziono w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich głównym składnikiem są żywice metakrylowe, które utwardzają się, gdy pozbawimy je dostępu powietrza. Możemy stosować je do łączenia żelaza, stali, czy mosiądzu. Kleje beztlenowe stosuje się do uszczelniania połączeń gwintowych oraz kołnierzowych.

Kleje na bazie wody

Mocna siła wiązania to także cecha klejów dyspersyjnych. Są to spoiwa na bazie nierozpuszczalnych żywic, które w formie drobnych cząstek są dokładnie wymieszane z wodą. Kleje na bazie wody Extracoll oraz Resicol wiążą po odparowaniu wody, są także bezpieczne dla środowiska i miejsca pracy. Aplikacja kleju jest bardzo prosta. W przemyśle najczęściej wykonuje się ją za pomocą pędzla, wałka, dyszy lub metodą natryskową. Proces schnięcia możemy przyspieszyć poprzez ogrzanie spoiny. Kleje na bazie wody znajdziemy bez problemu w ofercie polskich dystrybutorów. Wybierając kleje wysokiej jakości możemy być spokojni o trwałość naszych produktów. Pamiętajmy też, by stosować spoiwa adekwatne do danego materiału.

[Głosów:1    Średnia:5/5]