Wyposażenie warsztatu samochodowego dla profesjonalisty i hobbysty

Posiadanie własnego warsztatu to dla niektórych osób sposób na życie, dla innych droga realizacji męskiego hobby. Odpowiednio skompletowany i przygotowany sprzęt umożliwi pracę na wysokim poziomie, dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu wystarczającą ilość czasu przed przystąpieniem do napraw lub modernizacji zabytkowego auta czy samochodów pierwszych klientów. Poniżej przestawiamy listę istotnych elementów wyposażenia, bez których trudno wyobrazić sobie prawdziwy warsztat.

Podnośniki samochodowe

Sprawność i wydajność napraw w dużym stopniu zależy od znajdującego się w warsztacie wyposażenia. Doskonałym tego przykładem są podnośniki samochodowe. Rodzajów podnośników jest wiele, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu tego typu, warto poznać wszystkie możliwości oferowane przez sklepy. W pierwszym rzędzie, podnośniki dzielimy na jednokolumnowe, dwukolumnowe, trapezowe, nożycowe oraz podnośniki typu „żaba”. Modele jednokolumnowe dobrze sprawdzają się w roli sprzętu wykorzystywanego stacjonarnie – w garażu, a niekiedy na zewnątrz niego. Zajmują też niewiele miejsca, a umożliwiają udźwig samochodów do 2.5 ton, a czasami nawet do 3.5 ton ciężaru. W przypadku większych obciążeń, których spodziewać się możemy w przypadku napraw samochodów dostawczych, odpowiednie będą podnośniki dwukolumnowe o udźwigu do 7 ton. Składają się one z dwóch ramion, co zapewnia większe wsparcie. Obie wersje posiadają mechanizmy hydrauliczne umożliwiające udźwig. Ekonomiczną wersją podnośnika jest model trapezowy, który działaniem i wyglądem przypomina nieco lewarek samochodowy. Zapewnia on niezbędną ze względów bezpieczeństwa stabilność, a niska cena sprawia, że jest częstym wyborem osób hobbystycznie zajmujących się naprawą aut. W sklepach znajdziecie również podnośniki dedykowane mniejszym pojazdom m.in. quadom czy motocyklom. Taki model produkcji Unicraft znajdziecie m.in. na stronie https://warowny.com/firm-pol-1522321733-Unicraft.html.

Leżanka warsztatowa

Specjalna leżanka na kółkach to sprzęt, który umożliwia sprawne dostanie się pod auto. Naprawy wykonywane przy podwoziu wymagają różnych narzędzi, co bez leżanki wiązałoby się z ciągłym wygrzebywaniem się spod auta w celu sięgnięcia po potrzebny nam przedmiot. Korzystanie z leżanki warsztatowej sprawia, że możemy wydostać się spod samochodu dosłownie w moment. Ten element wyposażenia może posłużyć również do przewożenia cięższych przedmiotów. Jednak zanim się na to zdecydujecie, sprawdźcie w instrukcji maksymalne obciążenie leżanki, żeby nie narazić się niepotrzebnie na dodatkowe koszty. Tańsze modele leżanek wykonane są jedynie z twardego tworzywa sztucznego. Natomiast bardziej komfortowe leżanki są pokrywane dodatkowo wygodnym materiałem.

Prostownik samochodowy

Częstym problemem użytkowników samochodów jest niesprawny akumulator. Z tego powodu, opłacalne będzie wyposażenie się w prostownik samochodowy, który w przypadku zaistnienia takiej potrzeby doładuje akumulator. Taki zabieg ma spore szanse przywrócić go do życia. Trudno wyobrazić sobie prawdziwy warsztat bez takiego urządzenia, dlatego zainwestuj w wysokiej jakości model o dobrych parametrach.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]