drzwi wewnętrzne do domu

Decyzja odnośnie wyglądu i koloru drzwi wewnętrznych często pociąga za sobą podjęcie konkretnych decyzji, dotyczących także całego wystroju mieszkania. Narzucają one w charakterystyczny sposób pełną aranżację wnętrza, w tym przede wszystkim jego charakter: nowoczesny lub bardziej tradycyjny. Zatem, czym się kierować, aby dokonać wyboru?

Przylgowe czy bezprzylgowe?

To jedno z najważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać, decydując się na zakup nowych drzwi do mieszkania. Różnią się one tym, iż drzwi przylgowe posiadają przylgę, czyli charakterystyczny wystający fragment. Z kolei drzwi bezprzylgowe są w pełni gładko wykończone. Które lepiej wybrać?

Drzwi wewnętrzne przylgowe mają bardziej tradycyjny charakter. Ich wygląd jest bardzo uniwersalny, dlatego świetnie sprawdzą się we wnętrzach o klasycznej aranżacji, ale wiele modeli może również zostać dopasowanych do innych wystrojów.

Drzwi bezprzylgowe mają z kolei idealnie prosty profil i gładko łączą się ze ścianą, tworząc z nią idealnie równą powierzchnię. Dzięki temu nabierają nowoczesnego, nietypowego charakteru. W efekcie pasują więc lepiej do innowacyjnych wnętrz.

Lewe czy prawe?

Wybierając rodzaj drzwi, należy się kierować przede wszystkim aranżacją całego wnętrza, a także możliwościami, jakie ono daje. Jeśli w danym miejscu lepiej pasują na przykład drzwi lewe, należy takie po prostu wybrać, gdyż dzięki temu pozostała przestrzeń będzie łatwiejsza w urządzeniu.

A jak rozpoznać, czy drzwi są prawe, czy lewe? Wcale nie jest to trudne.

Jeśli stoisz przy drzwiach i masz zawiasy po swojej prawej stronie, a co więcej, drzwi otwierają się, będąc jednocześnie przedłużeniem twojej prawej ręki, na pewno masz do czynienia z prawymi. Jeśli sytuacja jest odwrotna – to znaczy otwierają się na lewą stronę twojego ciała, nazywamy je lewymi.

Z szybą czy bez?

W tym przypadku dobrze jest kierować się kwestią światła, nie tylko gustu. Drzwi przeszklone doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, do których wchodzi niewielka ilość naturalnego światła z innych źródeł. Pozwalają na rozjaśnienie tego miejsca, a często także na optyczne jego powiększenie i uczynienie bardziej przytulnym.

Jeśli nie przepadasz za dużymi przeszkleniami, a jednocześnie chciałbyś je wykorzystać w swoim domu, możesz pójść na kompromis i wybrać drzwi z niewielkimi szybkami. Tworzą one wówczas na drewnie dekoracyjne, poprzeczne paski. Przykładem może być model Milano 8s, dostępny w sklepie 4iQ Group. Posiada on osiem dekoracyjnych, niewielkich szyb, które zostały zahartowane i mają mleczne zabarwienie. Dzięki temu są solidnym elementem konstrukcyjnym, a co więcej, przepuszczają tylko pewną część światła, ale nie umożliwiają zajrzenia na drugą stronę.

Gotowe czy surowe?

Wybierając drzwi z naturalnego drewna, można zdecydować się na surowe lub wykończone. Wybór tych drugich jest sporym ułatwieniem dla wielu osób. Jednak jeśli marzysz o w pełni zindywidualizowanym domu albo po prostu pragniesz własnoręcznie wykonać każdy szczegół, polecamy drzwi surowe. Są one bardzo łatwe do pomalowania albo nałożenia bejcy, dzięki czemu mogą zostać przygotowane w dowolny sposób. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, kreatywnych indywidualistów. Sprawdzi się także w domach, które stawiają na nurtu eko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]