Jak wybrać wygodną pościel?

Każdy, kto lubi dobrze i wygodnie się wyspać, powinien dołożyć starań w wyborze pościeli oraz zwrócić uwagę na jej najważniejsze właściwości. Na komfort snu mają wpływ takie cechy pościeli jak materiał jej wykonania, miękkość, poziom izolacji termicznej czy rozmiar. Ponadto, istotne są takie cechy pościeli jak jej wygląd zewnętrzny, walory estetyczne i „dopasowanie” do wystroju sypialni.

Materiał wykonania pościeli

Wśród dostępnych materiałów, najczęściej i najchętniej korzystamy z pościeli bawełnianej. Zalety tego typu pościeli wynikają nie tylko z właściwości materiału wykonania – bawełna skutecznie odprowadza wilgoć oraz jest przyjemna w dotyku – lecz także z jej stosunkowo niskiej ceny. Ponadto, tego typu pościele nadają się do częstego prania.

Pościel flanelowa to równie często stosowane rozwiązanie. Flanela pokryta jest z zewnątrz okrywą włókienną, miękką i subtelną w dotyku. Jest to także materiał odporny na różnorodne uszkodzenia oraz dobrze izolujący temperaturę. Dlatego świetnie sprawdza się w okresach zimowych.

Pościel satynowa jest ceniona ze względu na jej wizualne i sensoryczne właściwości. Satyna jest przyjemna w dotyku, sprawia wrażenie wyjątkowo miękkiej, a ponadto jest bardziej estetyczna niż zwykła bawełna (na powierzchni pościeli satynowej obserwujemy refleksy świetlne). Sprawdza się przede wszystkim w okresie ciepłym, gdyż nieco słabiej niż bawełna zatrzymuje ciepło.

Kora to tkanina o specyficznej, pofalowanej fakturze, często stosowana w pościelach. Jej zaletą jest fakt, że nie ulega zagnieceniom i jest wyjątkowo trwała. Nadaje się do stosowania przez niemal cały rok (z wyjątkiem najniższych temperatur).

Do pozostałych, rzadziej stosowanych materiałów należy adamaszek bawełniany, dżersej, batyst, len, perkal, wełna, jedwab oraz materiały syntetyczne.

Pozostałe ważne właściwości

Poszukując pościeli pasującej do twojej sypialni, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania oraz stopień izolacji termicznej. Równie ważne są takie podstawowe cechy, jak rozmiar, który powinien odpowiadać wielkości twojego posłania. W przypadku kołder dostępne rozmiary wynoszą od 140×200 do 220×200 cm; poduszki występują przede wszystkim w rozmiarach pomiędzy 40×40 i 80×80 cm.

Równie istotne mogą okazać się tak praktyczne kwestie, jak sposób wykonania zapięć. Najczęściej, stosuje się zapięcia na guziki lub zamek błyskawiczny – oba mają swoich wiernych fanów, wskazujących na ich funkcjonalność oraz wygodę korzystania. Polecamy jednak przede wszystkim korzystać z pościeli zapinanej na zamek; to rozwiązanie służy zachowaniu kołdry i poduszek w dobrej jakości, a także minimalizuje ilość odkładających się w nich kurzu i rozwijających roztoczy. Szeroką ofertę poduszek i kołder w różnym zakresie cenowym znajdziesz na stronie nyks.pl.

Kolejną ważną cechą są właściwości estetyczne pościeli. Ze względu na duży rozmiar pościeli, stanowi ona często istotny element w wystroju wnętrz. Urządzając sypialnię, warto dobrać taki kolor lub wzory pościeli, aby dobrze komponowała się z atmosferą panującą w sypialni. Warto sięgnąć po kolory ciepłe, które tworzą wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]