Baterie łazienkowe

Bateria łazienkowa jest oczywiście nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrza łazienki. Jest ona montowana zarówno przy umywalce, pod prysznicem oraz nad wanną. Producenci stawiają na coraz to nowsze modele, które sprawdzają się również jako dodatek dekoracyjny w łazience. Oczywiście oprócz kwestii dekoracyjnej należy pomyśleć przede wszystkim o funkcjonalności i długotrwałym użytkowaniu. Na co więc zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?

Baterie umywalkowe – sposób montażu

Wybierając odpowiedni model baterii łazienkowej należy na wstępie zastanowić się nad sposobem jej montażu. Wyróżnić można trzy rodzaje baterii: sztorcowe, nadtynkowe i ścienne. Wybierając baterie umywalkowe należy przede wszystkim zastanowić się nad ich funkcjonalnością. Baterie te są bowiem najczęściej użytkowane w domu podczas porannej i wieczornej toalety, ale również podczas mycia rąk w ciągu dnia. Najpopularniejsze są baterie stojące inaczej sztorcowe – są najprostsze w montażu i obsłudze. Armatura ta zazwyczaj występuje w wersji jednouchwytowej.

Modele naścienne, choć nieco rzadziej wybierane do łazienek, również mają swoich zwolenników. Baterie te są mocowane bezpośrednio do ściany i zazwyczaj posiadają dwa niezależne kurki od zimnej i ciepłej wody. Można również znaleźć modele jednouchwytowe, a nawet nowoczesne – bezdotykowe.

Dla miłośników innowacyjnych rozwiązań i niebanalnych dodatków polecane są baterie wolnostojące, które montowane są tuż za misą umywalki. Zazwyczaj są one jednouchwytowe. Są również bardzo funkcjonalne, ale jednocześnie niezwykle gustowne. Szczególnie dobrze komponują się z nowoczesną umywalką w kształcie misy.

Baterie prysznicowe – kształt, rodzaj i materiał wykonania

Na rynku możemy znaleźć bardzo szeroki wybór baterii natryskowych. Producenci odpowiadają na potrzeby klientów, dlatego na rynku często pojawiają się nowe modele. Wybierając odpowiedni model musimy przede wszystkim liczyć się z wydatkiem finansowym, dlatego warto zapoznać się na początku z ofertą cenową, ale również poznać funkcjonalność poszczególnych rodzajów baterii prysznicowych.

Wybierając baterie prysznicowe mamy do wyboru ścienne lub podtynkowe. Na rynku dostępne są baterie prysznicowe wraz z zestawem natryskowym, które są najchętniej wybierane podczas urządzania łazienki lub wymiany baterii na nową. Zaletą tego rodzaju baterii jest przede wszystkim oszczędność czasu. Gotowe zestawy można podzielić na te klasyczne ze słuchawką zamontowaną na elastycznym wężu oraz z deszczownicą na specjalnym stelażu. 

Można wybrać również baterie prysznicowe, które nie posiadają zestawu natryskowego. Należy się jednak liczyć z tym, że całość armatury należy samodzielnie skompletować. Oczywiście jest to również zaleta, bowiem w łatwy sposób możemy samodzielnie dobrać poszczególne elementy natrysku.

Najdroższym rozwiązaniem są panele natryskowe, które jednak są coraz częściej montowane w łazienkach. Panele składają się z deszczownicy, słuchawki, a także wyposażone są w system hydromasażu. Jest to więc typowe rozwiązanie dla wymagających osób i niezwykle designerski dodatek. Warto jednak podkreślić, że panele nie mogą być montowane we wszystkich łazienkach – należy zadbać o instalacją wodną z odpowiednim ciśnieniem wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]