Rośliny można porównać do ludzi. Dlaczego? Każdy człowiek ma swoje upodobania – podobnie jest z roślinami. Jedne lubią duże nasłonecznienie, inne wolą spokojnie rosnąć w zacienionych miejscach. Niektóre, takie jak cedry czy tuje, preferują kwaśne podłoża, inne natomiast potrzebują gleby o odczynie zasadowym. Wybierając podłoże, nie zdawaj się na przypadek, ponieważ poszczególne gatunki roślin w ogrodzie mają własne wymagania odnośnie do gleby.
Marzysz o bujnie kwitnących różach, dorodnych iglakach oraz wielobarwnych krzewach? Odpowiednio dobrane podłoże, bogate w składniki odżywcze to podstawa, żeby rośliny pięknie i zdrowo rosły. Sprawdź, jaka ziemia będzie potrzebna w Twoim ogrodzie.
Rośliny kwaśnolubne – ziemia o odpowiednim pH
Ziemia ogrodnicza może mieć różną kwasowość, czyli odczyn pH. Wyróżniamy trzy poziomy kwasowości:
- obojętny – 6,8–7,2 pH,
- zasadowy – powyżej 7,2 pH,
- kwaśny – poniżej 6,8 pH.
Większości roślin odpowiada gleba o odczynie obojętnym. Natomiast dla roślin kwaśnolubnych (takich jak drzewa i krzewy iglaste: sosny, świerki, cisy, różaneczniki), a także niebędących iglakami (azalii, hortensji, magnolii, wrzosów i wrzośców) potrzebna jest gleba o kwaśnym odczynie. Taka ziemia:
- zatrzymuje wilgoć w podłożu,
- pomaga roślinom przezimować,
- stwarza sprzyjające warunki do ich zdrowego rozwoju.
Podłoże do iglaków, oprócz odczynu pH, powinno zawierać wieloskładnikowy nawóz z mikro- i makroelementami, który zapewni właściwe odżywienie roślin przez cały rok. Zwróć też uwagę, czy w składzie są dodatki takie jak kora sosnowa, wpływające pozytywnie na strukturę gleby oraz dostarczające cenną próchnicę glebową i zatrzymujące wilgoć. Bogatą w substancje odżywcze ziemię do roślin kwaśnolubnych znajdziesz wśród wysokiej jakości produktów do pielęgnacji ogrodu Ziemovit.
Podłoże godne królowej – jaka ziemia do róż?
Zniewalająco piękna, pachnąca i przede wszystkim długo kwitnąca – taka właśnie jest róża, nazywana też często królową ogrodów. Róże możesz sadzić zarówno w gruncie, jak również w donicach na tarasie. Jeśli chcesz stworzyć imponujący różany zakątek, zanim przystąpisz do sadzenia, wybierz nasłonecznione miejsce i właściwe podłoże.
Ziemia do uprawy róż powinna:
- mieć lekko kwaśny odczyn, czyli pH 5,5–6,5,
- być bogata w próchnicę,
- stwarzać optymalne warunki do wegetacji i obfitego kwitnienia.
Poza tym, żeby zapewnić różom niezbędne składniki odżywcze, wybierz podłoże z dodatkiem wieloskładnikowego nawozu z niezbędnymi makro- i mikroelementami. Dzięki temu krzewy różane nie zostaną narażone na wysychanie w czasie zimy, ponieważ skład gleby będzie sprzyjał zatrzymywaniu wilgoci w podłożu.
Ziemia do kwiatów balkonowych
Ogród nie musi znajdować się wyłącznie na działce wokół domu. Rośliny mogą także wspaniale kwitnąć na Twoim balkonie. Aksamitki, begonie, bratki, surfinie, a może pelargonie? Jeżeli jeszcze nie wiesz, jakie kwiaty chcesz posadzić, daj sobie chwilę na zastanowienie. Od razu warto jednak kupić ziemię przeznaczoną do kwiatów balkonowych, która nie tylko stanie się dla roślin źródłem składników mineralnych, lecz także wzmocni ich odporność. Zanim wsypiesz świeże podłoże do kwiatów balkonowych, usuń ze skrzynek i doniczek ziemię z poprzedniego roku.
Pamiętaj, że oprócz nawozu decydujący wpływ na zdrowie i rozwój Twoich roślin ma jakość ziemi. Nie zdawaj się na eksperymenty i przypadkowy wybór z niesprawdzonych źródeł. Możesz trafić na ziemię zanieczyszczoną nie tylko kamieniami czy bryłami gliny, ale też szkodliwymi metalami ciężkimi oraz odpadkami budowlanymi, zabójczymi dla roślin w ogrodzie. Zapoznaj się z ofertą Ziemovita, który wspomoże twój ogród, aby stał się bujny i żywotny.