Wiosenne porządki w ogrodzie – jak przywrócić wygląd ogrodu po zimie?

Kiedy pierwsze wiosenne promienie słoneczne zaczynają padać na nasz ogród, zazwyczaj nie wygląda on spektakularnie. Okres zimowy bardzo często pozostawia go w opłakanym stanie i w niczym nie przypomina takiego, jakim go zapamiętaliśmy jeszcze jesienią. Jednak aby przywrócić dawny blask swojego ogrodowi nie potrzeba wiele. Oto kilka porad, dzięki którym posprzątamy działkę w kilka godzin.

Plan działania

Rzucenie się w chaotyczny wir pacy nie przyniesie nam praktycznie żadnych efektów. Przede wszystkim powinniśmy nakreślić sobie harmonogram działania i wyznaczyć czas, w jakim chcielibyśmy zrealizować poszczególne jego podpunkty. Eksperci z rolmarket.pl radzą, by na etapie planowania wziąć pod uwagę takie czynności jak:

  • usuwanie resztek materii roślinnej (liści, gałęzi itd.),
  • przygotowanie trawnika pod uzupełnianie nagich plam,
  • nawożenie gleby,
  • czyszczenie mebli ogrodowych,
  • przycinanie drzew i krzewów,
  • mapowanie przestrzeni,
  • sadzenie, przesadzanie.

Nie wszystkie z wyżej wymienionych zadań będą dotyczyć każdego ogrodu. Jednak zanim chwycimy za grabie warto zdawać sobie sprawę z tego, że samo zebranie martwych liści nie wystarczy, aby nasz ogród znowu lśnił. Kiedy już uporamy się z porządkowaniem czas zabrać się za najważniejsze, czyli…

Sadzenie nowych roślin, przemieszczanie starych

Wiosna to dobry czas, aby przenieść kwiaty, krzewy i drzewa na podwórze, ponieważ gleba jest przebudzona, a korzenie roślin powracają do życia. Pamiętajmy o tym, że łatwiej przesadza się gotową, wyrośniętą roślinę, niż sadzi na nowo nasiona.

Aby jakichkolwiek z procesów sadzenia miał sens musimy upewnić się, że ochroniliśmy swoje rośliny ozdobne przed działaniem chwastów. Najlepiej w tym celu sprawdza się brązowe lub czarne agrowłókniny, które skutecznie zapobiegają kiełkowaniu niechcianych roślin oraz uniemożliwiają ich dalsze rozprzestrzenianie się. Jest to dobre rozwiązanie nawet wtedy, kiedy skrupulatnie przygotowaliśmy grządki i dokładnie je odchwaszczaliśmy, ponieważ chwasty lub inne niepożądane rośliny niesione z wiatrem nie trafiają na otwarte obszary, w których mogłyby zacząć swobodnie kiełkować. Na agrowłókninie dla lepszego efektu wizualnego ułóżmy kawałki drewniane, korę lub np. niewielkie gałązki.

Ostatnie poprawki

Sprawmy, aby nasze miejsce na świeżym powietrzu było przyjemniejsze i jeszcze ładniejsze niż rok temu. Robiąc zakupy w internetowym sklepie ogrodniczym możemy niewielkim kosztem podnieść estetyczność naszego ogrodu o kilka poziomów. Wystarczy, że zdecydujemy się np. na zakup obrzeży EKO-BORD, dzięki którym będziemy mogli rozgraniczyć strefy na naszym podwórku oraz kontrolować poziom ściółki czy wielkość trawnika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]